Waloryzacja rent i emerytur 2023. Ustawa bez poprawek senackich komisji. Zobacz, o ile wzrośnie świadczenie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Waloryzacja rent i emerytur 2023. Ustawa bez poprawek senackich komisji. Zobacz, o ile wzrośnie świadczenie
Do 3046,29 zł podwyższona zostanie miesięczna kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego, zgodnie z ustawą o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.Foto: Shutterstock/insta_photos

Senackie komisje rolnictwa oraz rodziny nie wniosły poprawek do noweli ustawy w sprawie waloryzacji emerytur i rent. Zgodnie z nią od marca 2023 r. emerytury i renty, w tym rolnicze, wzrosną o co najmniej 250 zł. Minimalne świadczenia wyniosą 1588,44 zł.

Uchwaloną przez Sejm 27 października 2022 roku nowelizacją zajmowały się we wtorek senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Podczas posiedzenia nie było dyskusji. Ustawa została poparta przez senatorów komisji jednogłośnie.

Nowelizacja zakłada, że w 2023 r. obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa - emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8 proc. Zagwarantowana zostanie także minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł - poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Najczęściej czytane

O ile wzrosną emerytury rolnicze?

W opinii wiceministra Szweda rolnicze emerytury będą podniesione o 250 zł. Przygotowywane są też inne regulacje dotyczące tych świadczeń; nad tymi rozwiązaniami pracuje ministerstwo rolnictwa.

Podwyższone zostaną najniższe świadczenia - odpowiednio do 1588,44 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej, a do 1191,33 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. W przypadku osób pobierających emeryturę częściową kwota waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż 125 zł.

Co z najniższymi emeryturami?

Emerytury osób, które nie mają gwarancji wysokości najniższej emerytury, czyli nie mają co najmniej 20 lat pracy w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn, zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji.

Do 3046,29 zł podwyższona zostanie miesięczna kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego, zgodnie z ustawą o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Natomiast do 2157,80 zł podwyższony zostanie miesięczny próg wysokości otrzymywanych świadczeń, który uprawnia do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Waloryzacja obejmie również renty i emerytury służb mundurowych oraz emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne i rodzicielskie świadczenia uzupełniające.


PR24/PAP/sw

Polecane