Rząd przejmuje aktywa Gazpromu w Polsce. Minister Buda: przełomowa decyzja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Przejmujemy rachunki, dywidendę, majątek i aktywa, które tutaj ma Gazprom. A to jest 700 km gazociągów w Polsce. To gigantyczna decyzja – mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, odnosząc się do decyzji o ustanowieniu zarządu tymczasowego nad akcjami Gazpromu w spółce EuRoPol.

Decyzją ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy w spółce PAO Gazprom został ustanowiony tymczasowy zarząd komisaryczny. Obejmuje on wszystkie akcje firmy w spółce System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz S.A.

Szef MRiT mówił w radiowej Trójce, że konstytucja nie zezwala na zabór cudzego majątku, a opozycja, mimo wniosku PiS, nie chciała zmian w ustawie zasadniczej dot. wywłaszczenia. – Podjęliśmy więc decyzję maksymalnie możliwą w obecnej sytuacji konstytucyjnej, tzn. przejęliśmy zarząd nad majątkiem Gazpromu w Polsce. [...] Zarządca, którego powołałem, będzie kierował tymi częściami majątku, które są w Polsce – zaznaczył.

Koniec "klinczu"

Waldemar Buda przyznał, że najlepszym wyjściem byłaby nacjonalizacja tego majątku. – Opozycja to blokuje, nie wiedzieć czemu, więc podejmujemy działania, które też są skuteczne, ale trochę bardziej skomplikowane prawnie – tłumaczył. Odsunięto więc, jak tłumaczył, przedstawiciela Gazpromu od zarządzania majątkiem. – Przejmujemy rachunki, dywidendę, majątek i aktywa, które tutaj mają. A to jest 700 km gazociągów w Polsce. To gigantyczna decyzja – oświadczył.

Zobacz także:

Gość Programu 3 Polskiego Radia tłumaczył, że spółka PAO Gazprom została objęta sankcjami w kwietniu i zamrożono jej majątek. W spółce EuRoPol Gaz równe udziały miały Gazprom i właśnie PGNiG. – W związku z tym i krzyżową reprezentacją nie można tam było podjąć żadnej decyzji – mówił. Dlatego rozwiązanie MRiT kończy stan "klinczu".

Przejęcie aktywów Gazpromu. "Przełomowa decyzja"

Posłuchaj

11:58
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda o przejęciu aktywów Gazpromu: Rosja nie odzyska kontroli nad naszymi gazociągami (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Według ministra rozwoju i technologii bez wątpienia Gazprom będzie się odwoływał od tej decyzji polskich władz. Zapewnił, że polski rząd jest na to przygotowany. 

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii)
Data emisji: 15.11.2022
Godzina emisji: 8.45

ms/kor

Polecane