Awaria na PGE Narodowym. Bortniczuk: wykryto pęknięcie, które postępuje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

11 listopada spółka PGE Narodowy PL.2012+ poinformowała o usterce na stadionie. Następnie w trybie pilnym wydano decyzję o przeniesieniu meczu Polska-Chile (ostatniego przed mistrzostwami świata w Katarze) na stadion Legii Warszawa. PGE Narodowy wyłączony z użytkowania do odwołania.

Awaria na PGE Narodowym

W "Sygnałach Dnia" minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk wyjaśnił, co było przyczyną podjęcia decyzji o zamknięciu obiektu.

Kamil Bortniczuk wyjaśnił, że do usterki doszło "pod iglicą", w miejscu, w którym znajdują się ekrany oraz "chowa się dach". - Jest to wielki odlew metalowy wielkości ok. 6x10 m, robiony na zamówienie, pod ten konkretny stadion. Do tego elementu prowadzi 12 lin podtrzymujących iglicę. Na jednym łączeniu doszło do pęknięcia, które postępuje w czasie - przekazał.

. .

Przyczyny

Szef MSiT mówił także o przyczynach usterki. - Są dwie hipotezy. Pierwsza jest taka, że jest to błąd materiałowy. W tego typu odlewach zdarza się raz na ileś przypadków, że po czasie się ujawnia mikropęknięcie. I to byłby scenariusz łagodniejszy - stwierdził. 

Jako drugą możliwą przyczynę wskazał możliwość "przeciążenia elementu". - Druga hipoteza jest taka, że doszło do przeciążenia tego konkretnego elementu, który pękł, czyli zadziałały siły większe, niż były przewidziane w projekcie przez projektantów, niż były wyliczone - powiedział. Dodał, że "moc elementu była wyliczona na czterokrotność sił, które miały na niego działać".

Jak podkreślił minister, mogło dojść do błędu projektowego. - Jeśli stwierdzono by taką przyczynę, to wówczas wymagałoby to przemodelowania i przebudowy całej konstrukcji stalowej dachu - podsumował Kamil Bortniczuk.

Posłuchaj

14:03
Kamil Bortniczuk: wykryto pęknięcie, które postępuje w czasie. Dlatego zdecydowano o zamknięciu stadionu (Sygnały Dnia/Program 1 PR)
+
Dodaj do playlisty
+

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Grzegorz Jankowski

Gość: Kamil Bortniczuk (minister sportu i turystyki)

Data emisji: 15.11.2022

Godzina emisji: 8.15

kor

Polecane