Osiem miliardów ludzi na Ziemi – pęka kolejna bariera

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Osiem miliardów ludzi na Ziemi – pęka kolejna bariera
O ile globalna populacja wciąż się powiększa, niektóre części świata już teraz powoli się wyludniająFoto: Shutterstock/Cari Griffith

Ziemię zamieszkuje już osiem miliardów ludzi, a liczba ta nieustannie się zwiększa. Choć prognozy mówią o kolejnych wzrostach liczebności światowej populacji, niektóre kraje – w tym także Polska – będą się wyludniać.

15 listopada na świat przyjdzie ośmiomiliardowy mieszkaniec Ziemi. To umowna data, ustalona przez ONZ – w rzeczywistości już teraz planetę może zamieszkiwać ponad osiem miliardów ludzi. Choć globalny przyrost populacji nieznacznie zwolnił – w tej chwili wynosi ok. 0,8 proc. rocznie – za piętnaście lat ma nas być jeszcze o miliard więcej.

Według prognoz demograficznych ludzkość ma osiągnąć szczyt liczebności w latach 80. tego wieku, kiedy to Ziemię będzie zasiedlać blisko dziesięć i pół miliarda przedstawicieli gatunku Homo sapiens. Taki stan ma się utrzymać do końca stulecia, a potem ma nastąpić stopniowy spadek zaludnienia. Największą liczbą ludności wciąż mogą pochwalić się Chiny, ale już niebawem palmę pierwszeństwa w tej kategorii przejmą Indie.  

Nie wszędzie przybywa

O ile globalna populacja wciąż się powiększa, niektóre części świata już teraz powoli się wyludniają. Tak jest m.in. w Europie, nie wyłączając Polski. Dziś jest nas jeszcze blisko trzydzieści osiem milionów, ale – jeśli prognozy okażą się trafne – w 2050 roku ta liczba skurczy się o trzy miliony. Jeszcze gorzej rysują się polskie perspektywy dotyczące przełomu XXI i XXII wieku, kiedy to nasz kraj mają zamieszkiwać zaledwie dwadzieścia trzy miliony rodaków.

Wszystkie te przewidywania nie muszą się jednak sprawdzić. Wszak – jak mówił Woody Allen – "prognozowanie jest bardzo trudne, szczególnie w odniesieniu do przyszłości".  


Posłuchaj

2:07
Jest nas już 8 miliardów (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Data emisji: 14.11.2022
Godzina emisji: 7.10

kc/kor

Polecane