"Jolka, Jolka", "Za ostatni grosz" czy "Windą do nieba". Marek Dutkiewicz w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Jolka, Jolka", "Za ostatni grosz" czy "Windą do nieba". Marek Dutkiewicz w Trójce
Gala Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. n/z: Joanna Dark,Marek DutkiewiczFoto: PAP/FOTON

Marek Dutkiewicz, autor nieśmiertelnych przebojów Budki Suflera, Haliny Frąckowiak, Kombi, Urszuli czy Krystyny Prońko. W audycji "Spotkania trzeciego stopnia" rozmawiał z Michałem Żołądkowskim o zapomnianych wersjach utworów i wskazywał na zawarte w swoich tekstach przesłanie. 

Marek Dutkiewicz jest jednym z najpopularniejszych autorów tekstów piosenek: któż nie pytał "Jolka, Jolka pamiętasz?", nie wybierał się "Windą do nieba" i nie prosił "Przytul mnie"? Ale przecież spod jego pióra wyszły też takie przeboje jak dyskotekowe "Serca gwiazd", romantyczno-balladowe "Niech moje serce kołysze ciebie do snu", drapieżna "Szklana pogoda" czy funkowe "Podaruj mi trochę słońca".

Pierwszym z utworów zaprezentowanych w audycji był "Za ostatni grosz" Budki Suflera. – Jest taka radiowa legenda, że solo gitarowe w utworze "Za ostatni gorsz" zostało skrócone, a jego pełna wersja wciąż drzemie w archiwach Radia Lublin – mówił w Trójce Marek Dutkiewicz. Co kupiłby za ostatni gorsz? – Wtedy wydawało się na wino wzmacniane siarką, zgodnie z tekstem piosenki. Teraz za ostatni gorsz nie nabylibyśmy zbyt wiele. Od czasu do czasu wspominam przygody dwóch górali, wynajętych do renowacji domu na Sycylii. Wyjechali do pracy wyposażeni w trzy skrzynki mocniejszego trunku. Wystarczyło to, by uzyskać przychylność mieszkańców i konserwatora. Żegnani serdecznie wrócili do kraju, gdzie głównie młodszy z nich promuje odpowiednie picie kawy. Tak kultura i jej współdziałanie zasługują na brawa – dodał w rozmowie.

"Na żółto i na niebiesko" 

– Dziś odpowiadam na pytania zadawane przez słuchaczy. Jeśli chodzi o "Chodź, pomaluj mój świat", utwór doczekał się aż kilkudziesięciu coverów. Jedna z odnowionych wersji pochodzi od zespołu De Mono. Andrzej Krzywy przypomniał sobie, że startował kiedyś w regatach reggae'owych. Jeśli z kolei chodzi o fragment tekstu, "na żółto i niebiesko", w dzisiejszych rzeczywistości zaowocowało to wersjami utworu, skierowanymi w stronę Ukrainy – zaznaczył gość Programu 3 Polskiego Radia. 


Posłuchaj

1:39:13
"Jolka, Jolka", "Za ostatni grosz" czy "Windą do nieba". Gościem Trójki był Marek Dutkiewicz (Spotkania trzeciego stopnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: "Spotkania trzeciego stopnia"
Prowadzi: 
Michał Żołądkowski
Data emisji: 13.11.2022
Godziny emisji: 
12.05, 13.07

pr/zch/kor

Polecane