Maria Ciunelis: to jest pytanie o to, ile dziecka w nas zostaje i czy warto je zachować

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maria Ciunelis: to jest pytanie o to, ile dziecka w nas zostaje i czy warto je zachować
Maria Ciunelis podczas realizacji jednego ze słuchowisk w Polskim RadiuFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Zdanie, które widnieje w tytule, jest bardzo ważne – trzeba tylko zdać sobie z tego sprawę i wykorzystać to do lepszego zrozumienia świata. Świadoma jest tego aktorka Maria Ciunelis, gość audycji "Trzy gramy Redbada". 

Maria Ciunelis jest aktorką teatralną i filmową. Od wielu lat jest związana z warszawskim Teatrem Ateneum, ale współpracuje też z teatrami, w tym z Teatrem Polskiego Radia.

"Alicja w krainie snów" to jedna z najnowszych teatralnych propozycji. W jedną z ról wciela się gość Trójki Maria Ciunelis. – To bardzo ciekawa rola. Bohaterowie są z książki "Alicja w krainie czarów", a tekst został napisany specjalnie dla nas, na nowo, trochę nowocześniej. Postaci, które możemy zobaczyć w teatrze, są niejednoznaczne, a moja Gąsienica jest symbolem osoby czekającej na zmianę, na to, że przekształci się w kogoś lepszego. Jest to więc postać bardzo uniwersalna – wyjaśniała gość Programu 3 Polskiego Radia. 

Alicja w krainie… 

 To nie jest prosty tekst i adresowany jest raczej do starszych dzieci. Gdy czytałam "Alicję" jako dziecko, rozumiałam z tego piąte przez dziesiąte. Dopiero w wieku dojrzałym odkryłam, jak wiele mieści się w tym tekście – podkreśliła aktorka. – Mam nadzieję, że w przypadku naszej opowieści będzie podobnie. To trochę taka przypowiastka filozoficzna i pytanie o to, ile dziecka w nas zostaje i czy warto je zachować. Ten spektakl to również pytanie, z którym borykamy się niezlanie od wieku: Jak odbierają nas inni? I jak jesteśmy postrzegani przez otoczenie, bo przecież sami widzimy się często zupełnie inaczej – podsumowała. 

Posłuchaj

48:52
Maria Ciunelis: to jest pytanie o to, ile dziecka w nas zostaje i czy warto je zachować (Trzy gramy Rednada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Redbad rozmawiał z Marią Ciunelis nie tylko o najnowszej roli w bajkowym przedstawieniu i aktorstwie. Skupił się również na tym, jak pogodzić pracę zawodową z życiem rodzinnym oraz nad refleksją, czy naprawdę dzieci zmieniają nas – dorosłych? 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Data emisji: 13.11.2022
Godzina emisji: 14.07

pr/zch/kor

Polecane