Brodaty, umięśniony, w kraciastej koszuli? Niekoniecznie. Dzisiaj Dzień Drwala

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Brodaty, umięśniony, w kraciastej koszuli? Niekoniecznie. Dzisiaj Dzień Drwala
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Nick Fedirko

Stereotyp drwala to umięśniony facet z długą brodą, w kraciastej koszuli i z siekierą w ręku. Ale dzisiaj prawda jest już zupełnie inna... O tym właśnie przy okazji Dnia Drwala rozmawia ze swoim gościem Piotr Firan.

  • Stereotyp drwala jako przystojnego mięśniaka z brodą w kraciastej flanelowej koszuli i koniecznie z siekierą w dłoni już dawno odszedł do lamusa: do wycinki stosuje się pilarki łańcuchowe
  • W sportowych zawodach drwali są konkurencje, w których używa się wyłącznie siekiery, ale są i takie, w których jedynym narzędziem jest pilarka spalinowa

Opanowanie, spokój, technika

Aby zostać drwalem, trzeba najpierw zdobyć odpowiednie kwalifikacje, a potem – zatrudnienie. Z tym raczej nie będzie problemu, bo drwali brakuje. A predyspozycje? Trzeba obalić pewien mit: nie zawsze drwal to ktoś z długą brodą, w kraciastej koszuli i mocno umięśniony. Dzisiaj drwal to bardziej technik, który przede wszystkim ma odpowiednie umiejętności i opanowanie i potrafi obchodzić się z pilarką – tłumaczy drwal Kamil Szarmach, uczestnik sportowych zawodów drwali. – Czyli opanowanie, spokój, technika – wylicza.

– Podczas szkolenia uczymy się obsługi pilarki: przygotowanie do pracy, naprawy. Są zagadnienia z pierwszej pomocy, bo to praca bardzo niebezpieczna. Uczymy się też o samym drewnie: kiedy ciąć, jak ciąć, jak się ono zachowuje. Taki kurs jest bardzo wymagający i trwa wiele godzin – dodaje.

Sportowe zawody drwali: precyzja i szybkość

– Są różne odmiany sportowych zawodów drwali: niektóre, niezwykle widowiskowe, opierają się tylko na siekierze. Najbardziej popularne są zawody, w których wykorzystuje się tylko pilarkę spalinową – mówi Trójkowy gość. – I właśnie w takich zawodach ja biorę udział – wskazuje.

– Jest pięć konkurencji. Pierwszą, najczęściej otwierającą zmagania, jest królowa zawodów drwali, czyli ścinka drzew: należy ścinanym drzewem, zwykle sosną, trafić w palik, który jest 15 metrów od drzewa. Następną konkurencją jest jak najszybsza wymiana łańcucha tnącego, czyli demontujemy stępiony łańcuch i montujemy ostry. Tak przygotowanej pilarki używamy w następnych konkurencjach: przerzynce [dwa rodzaje – red.] i okrzesywaniu – wylicza.

Przeczytaj także


Posłuchaj

8:44
Kim jest dzisiaj drwal? (Bed and breakfest/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący:
 Piotr Firan
Gość:
Kamil Szarmach (drwal, uczestnik zawodów drwali)
Data emisji:
12.11.2022
Godzina emisji:
6.31, 6.40

pr/kor

Polecane