"Prorok" – trudna gra Prymasa Tysiąclecia z komunistycznym rządem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Prorok" – trudna gra Prymasa Tysiąclecia z komunistycznym rządem
Fragment plakatuFoto: mat. promocyjne

Na ekrany polskich kin wchodzi "Prorok", debiut fabularny Michała Kondrata. Film, dramat historyczny z elementami sensacyjnymi, poświęcony jest postaci Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego.

"Prorok" ukazuje nieznane wątki z życia kardynała Wyszyńskiego (w tej roli Sławomir Grzymkowski) na tle ważnych dla Polski i Polaków wydarzeń historycznych, takich jak obchody milenijne czy wydarzenia z Trójmiasta z grudnia 1970 roku. Opowiada historię przywódcy duchowego i wizjonera, który pertraktuje z władzami komunistycznymi, by wynegocjować więcej praw dla Kościoła i uciemiężonego narodu. Tymczasem rząd wszelkimi metodami próbuje zniszczyć prymasa, dążąc do całkowitej ateizacji kraju. W tym celu rozpoczyna akcję o kryptonimie "Prorok": rozmowy prymasa są w miarę możliwości podsłuchiwane, a kilkudziesięciu agentów śledzi każdy jego krok. Pozorne porozumienie zmienia się w cichą wojnę, walkę o wolność religijną i godność człowieka. Wszystkie gabinetowe dialogi prymasa z Gomułką i Cyrankiewiczem oparte są na stenogramach sporządzonych przez SB dzięki zainstalowanym podsłuchom.

– Film poświęcony jest prymasowi Wyszyńskiemu, ale tak naprawdę – tamtym czasom, ponieważ film jest mocno polityczny. To długi okres panowania Gomułki: akcja zaczyna się w roku 1956, w czasie tzw. odwilży, a kończy po wydarzeniach grudniowych 1970 roku – opowiada reżyser filmu Michał Kondrat, znany dokumentalista, dla którego jest to debiut fabularny. – W filmie Gomułka reprezentuje państwo, a prymas Wyszyński naród, ponieważ po uwolnieniu z Komańczy po trzech latach internowania staje się on nieformalnym przywódcą narodu. I podejmuje negocjacje z władzami komunistycznymi – tłumaczy.

– Właściwie to oni go zapraszają do rozmów, aby uzyskać poparcie Kościoła, a prymas to wykorzystuje, aby rozegrać z nimi szachy. I to jest niezwykle ciekawa gra. Zresztą bardzo długa – dodaje.

– Bardzo sobie cenię amerykańskie filmy historyczne: są ważne dla narodu amerykańskiego i są robione z rozmachem. I zrobiliśmy wszystko, aby tak też było w naszym filmie – wyjaśnia gość Ryszarda Jaźwińskiego. – Tak jak w kinie amerykańskim wprowadza się różne fikcyjne postacie, aby lepiej zrozumieć głównego bohatera, wydarzenia i wszystkie konteksty, tak zrobiliśmy i my. I mam nadzieję, że to się udało – dodaje.


Prorok | Oficjalny zwiastun/YouTube KONDRAT-MEDIA

Ponadto w programie

  • Rozpoczyna się 30. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE, którego Trójka jest patronem medialnym: rozmowy z organizatorami  Markiem Żydowiczem, dyrektorem festiwalu, oraz Kazimierzem Suwałą, dyrektorem Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, sekcje konkursowe, wydarzenia towarzyszące, laureaci nagród za całokształt twórczości;
  • Dzień Kina Polskiego organizowany przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych oraz Festiwal Polskich Filmów Fabularnych: rozmowa z Marleną Gabryszewską, prezes Stowarzyszenia Kin Studyjnych, o wydarzeniu odbywającym się 11.11.2022 w całym kraju;
  • wątki niepodległościowe w polskim kinie przedwojennym: rozmowa z Michałem Pieńkowskim, filmografem z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego;
  • aktualności filmowe.


Posłuchaj

1:34:52
"Prorok", 30. MFF EnergaCAMERIMAGE, Dzień Kina Polskiego (Trójkowo, filmowo/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 11.11.2022
Godziny emisji: 13.09, 14.10

pr/kor

Polecane