"Rozważni i romantyczni" – jubileuszowa wystawa monet w Muzeum Narodowym w Warszawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Rozważni i romantyczni" – jubileuszowa wystawa monet w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa czasowa "Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie"Foto: Albert Zawada/PAP

Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało jubileuszową wystawę "Rozważni i romantyczni" na 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie. Wydarzenie nawiązuje nie tylko do stulecia odbudowy polskiej państwowości, ale również do trwającego właśnie Roku Romantyzmu Polskiego. O wystawie mówił w Trójce Andrzej Romanowski, kurator ekspozycji.

Kolekcja dwóch darczyńców

Wystawę można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie do 11 grudnia. – Chcemy przybliżyć sylwetki naszych dwóch pierwszych darczyńców. Hrabia Kazimierz Sobański był potomkiem możnej, arystokratycznej, patriotycznej rodziny pochodzącej z Podola. Doktor Władysław Semerau-Siemianowski już w młodości miał epizody patriotyczne, za które był relegowany ze szkoły średniej, musiał się przenosić. Został lekarzem i potem zgromadził swoją kolekcję – opisywał gość Trójki.

Czytaj też:

Monety od antyku do XIX wieku

Numizmatyczna wystawa pokazuje życie darczyńców i okoliczności przekazania darów.  Kolekcja Semerau-Siemianowskiego to potężny zbiór monet antycznych, to ponad 27 tys. obiektów, a pierwszy z nich datowany jest na połowę VI wieku p.n.e. Obejmuje czasy do upadku II cesarstwa bizantyjskiego w 1453 roku, są tam również późniejsze monety chińskie. Kolekcja Kazimierza Sobańskiego to zbiór 9 tys. monet polskich, od czasów Zygmunta Starego do połowy XIX wieku, kiedy polskie mennictwo straciło narodowy charakter – powiedział Andrzej Romanowski.

Dodał, że same kolekcje miały bardzo skomplikowane losy i ekspozycja może znaleźć odbiorców poza grupą specjalistów. – To niesłychanie rzadkie i ciekawe obiekty, przemawiające do wyobraźni, pokazujące historię cywilizacji w różnych aspektach – mówił kurator wystawy. 


Posłuchaj

7:28
"Rozważni i romantyczni" – jubileuszowa wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie (Trójka/Zapraszamy do Niepodległej)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: "Zapraszamy do Niepodległej"
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Andrzej Romanowski (kurator ekspozycji "Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie")
Data emisji: 11.11.2022
Godzina emisji: 11.27

mo/kor

Polecane