Wiceszef IPN o traktacie polsko-ukraińskim: powinien znaleźć się tam zapis o ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wiceszef IPN o traktacie polsko-ukraińskim: powinien znaleźć się tam zapis o ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu
- Elementy takie jak ekshumacja ofiar powinny znaleźć swoje uregulowanie w tak ważnym dokumencie jak traktat polsko-ukraiński - powiedział wiceszef IPNFoto: PAP/Łukasz Gągulski

– Elementy takie jak ekshumacja ofiar powinny znaleźć swoje uregulowanie w tak ważnym dokumencie jak traktat polsko-ukraiński – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Karol Polejowski, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Prezydent Andrzej Duda wyszedł z inicjatywą, by Polska i Ukraina na nowo zdefiniowały swoje relacje. Agresja Rosji na Ukrainę i pomoc, jakiej udzielamy naszym sąsiadom, zmieniła stosunki naszych krajów. Odpowiedzią na nową sytuację ma być zdaniem polskiego prezydenta nowy traktat polsko-ukraiński. Ideą tego dokumentu miałoby być m.in. stworzenie powiązań między dwoma państwami.

Ludobójstwo na Wołyniu

Prof. Karol Polejowski powiedział w Polskim Radiu, że w stosunkach między naszymi krajami widać zmianę. Jego zdaniem powinno być to przeniesione także na politykę historyczną. - W lipcu uczestniczyłem w obchodach ludobójstwa na Wołyniu. To był b. pouczający wyjazd. Zmiany w stosunku Ukraińców do Polaków były wyraźnie widocznie już przy przekraczaniu granicy - powiedział.

- W przyszłym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu. Elementy takie jak ekshumacja ofiar powinny znaleźć swoje uregulowanie w tak ważnym dokumencie jak traktat polsko-ukraiński - podkreślił.

Wiceprezes IPN odniósł się także do wojny na Ukrainie w kontekście Święta Niepodległości. Jego zdaniem przez wydarzenia za naszą granicą powinniśmy na nowo spojrzeć na wartość niepodległości. - Mamy bardzo realne zagrożenie związane z wojną na Ukrainie, ale i atakami hybrydowymi na granicę wschodnią. Z tego punktu widzenia sytuacja jest poważna i inaczej trzeba spojrzeć na naszą niepodległość - ocenił.

Najczęściej czytane

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj

11:33
Prof. Karol Polejowski m.in. o ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
ProwadzącaBartłomiej Graczak
Gość: prof. Karol Polejowski (wiceszef IPN)
Data emisji: 11.11.2022
Godzina emisji: 8.45

dz/gs/kor

Polecane