Praca młodych projektantów. Jak tworzy Jan Chodorowicz?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Praca młodych projektantów. Jak tworzy Jan Chodorowicz?
Pracowania projektowa/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/fizkes

- Rozwijam estetykę inspirowaną ubiorem roboczym i wokół tego tematu będzie oscylować moja kolekcja wiosna/lato 2023 - mówił Jan Chodorowicz, którego kolekcja pojawiła się na łamach polskiego "Vogue". 

Świeżo upieczony absolwent londyńskiej uczelni, nazywany jest przez "Vogue Poland" jednym z najbardziej obiecujących młodych projektantów. Jego prace stanowić mają "punkt styku haute couture i odzieży roboczej". Pochodzi z Polski, jednak dorastał m.in. w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Zdaniem prowadzącej audycję Kasi Dydo te wyjątkowe doświadczenia kształtować miały jego estetykę i podejście do projektowania. 

- Moda była częścią mnie, odkąd pamiętam. Jak byłem mały, lubiłem po prostu rysować, kreować, przebierać się - wspominał projektant. - Miałem w swojej pasji bardzo dużo szczęścia, bo otrzymałem ogromne wsparcie od rodziców - podkreślał.

Posłuchaj

9:33
O swojej pracy i pasji opowiada Jak Chodoroswski (Stacja Kultura/Czwórka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dziś projektant przyznaje, że jest mniej skupiony na technikach ornamentalnych i zdobieniach, a bardziej na sylwetce, kroju i wykończeniu. - W czasie studiów musiałem szyć sam i miało to ogromne znaczenie, bym zrozumiał, jak to wszystko działa - mówił Jan Chodorowicz. - Dziś jednak tego nie robię, polegam na profesjonalistach w tej dziedzinie. Po prostu rysuję, upinam projekty na manekinach - zaznaczył. 

Projektant tworzy kolejne wzory, a jego nowa kolekcja jest kontynuacją poprzednich. - Początek stanowił oczywiście mój projekt dyplomowy, a dziś rozwijam estetykę inspirowaną ubiorem roboczym - tłumaczył w rozmowie z Czwórką. - W nowej kolekcji eksploruję kody ubioru roboczego, to próby adaptowania i interpretowania tych kodów do garderoby współczesnej kobiety - podkreślał. - Nowa kolekcja jest kompletną garderobą zawierającą dodatki. Teraz czeka mnie praca nad produkcją i realizacją zamówień, które już napływają, staram się także pracować nad nowymi projektami i mam nadzieję na to, by dalej się rozwijać - podkreślał. 

*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 20.10.2022

Godzina emisji: 11.30

kd

Polecane