Prof. Jabłoński o słowach Tuska, że "polskość to nienormalność": oburza to, że podpisuje się pod nimi także dziś

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prof. Jabłoński o słowach Tuska, że "polskość to nienormalność": oburza to, że podpisuje się pod nimi także dziś
Arkadiusz Jabłoński: oburza mnie to, że Donald Tusk podpisałby się pod tym tekstem nic nie zmieniając.Foto: shutterstock/Drop of Light

- Oburza mnie to, że doświadczony polityk, człowiek, który był premierem, który chce reprezentować Polaków, w ten sposób wyraża swoje przywiązanie do polskości i deklaruje, że podpisałby się pod tym tekstem, nic nie zmieniając - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL).

Podczas otwartego spotkania PO z wyborcami w Piasecznie pojawił się przeciwnik Donalda Tuska, który zapytał lidera partii o jego tekst sprzed 30 lat. - Pan powiedział, że polskość to nienormalność. Na tym polega miłość do Polski? Na tym polega patriotyzm? - pytał uczestnik. Donald Tusk odparł, że "pan swoje opinie wyraża na podstawie manipulacji i kłamstwa Jacka Kurskiego, który zaczął swoją kampanię nienawiści wobec mnie na fałszywej interpretacji mojego tekstu". Dodał, że dziś podpisałby się pod swoim tekstem obiema rękami.

"Młody człowiek ma prawo do jakiejś swojej pseudooryginalności"

O deklarację lidera PO został zapytany na antenie Polskiego Radia 24 prof. Arkadiusz Jabłoński. - Mniej mnie oburza tekst Donalda Tuska, który siląc się na jakieś intelektualne wyrafinowanie, oryginalność w kontekście PRL-u, próbuje problematyzować jakoś tę kwestię polskości i robi to w sposób, na który mu wystarcza zdolności, stylu i jakiegoś retorycznego zacięcia - wskazał. - Taki młody człowiek ma prawo do jakiejś swojej pseudooryginalności - ocenił.

Zaznaczył jednak, że budzi jego oburzenie to, "że ponad 30 lat później, doświadczony polityk, człowiek, który był premierem, który chce reprezentować Polaków, w ten sposób wyraża swoje przywiązanie do polskości i deklaruje, że podpisałby się pod tym tekstem, nic nie zmieniając". - To mnie oburza - podkreślił.

- Wybaczam młodemu człowiekowi silenie się na oryginalność, natomiast od dojrzałego polityka wymagam pewnej identyfikacji się z tym, co jest istotne dla narodu, który reprezentuje - dodał.


Posłuchaj

15:20
Arkadiusz Jabłoński: oburza mnie to, że Donald Tusk podpisałby się pod tym tekstem nic nie zmieniając (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty
+

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL)

Data emisji: 10.11.2022 r.

Godzina emisji: 9.43

jb,kor

Polecane