Od Sienkiewicza po uczniów Hipokratesa. Nowości na rynku wydawniczym.

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od Sienkiewicza po uczniów Hipokratesa. Nowości na rynku wydawniczym.
Jak zwraca uwagę gość "Trójki do trzeciej", jednym z powodów niskiego czytelnictwa w Polsce jest nasze zmęczenie. Książka bywa wymagającą rozrywkąFoto: Shutterstock/Ground Picture

Książki "To przez ten wiatr" Jakuba Nowaka - czyli historia Henryka Sienkiewicza i Heleny Modrzejewskiej - a także "Uczniowie Hippokratesa. Doktor Zosia" Ełbeny Grabowskiej to nowości na rynku - podkreślała Kinga Michalska. 

Powieść Jakuba Nowaka "To przez ten wiatr" to brawurowo opowiedziana, fabularyzowana historia podróży do Ameryki Heleny Modrzejewskiej i Henryka Sienkiewicza. "Uczniowie Hippokratesa. Doktor Zosia" Ełbeny Grabowskiej zaś to ostatnia część cyklu łączącego opowieść fabularną z przełomowymi wydarzeniami z historii medycyny. 

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>  

Jak podkreślała gość Czwórki, książka "To przez ten wiatr" to jednocześnie western, powieść historyczna i zarazem obyczajowa. - Z pewnością jest to historia, której nie usłyszymy w szkołach. Zamiast poznawać "genialną polską aktorkę i wybitnego noblistę", poznajemy dwoje młodych ludzi przed trzydziestką. Henryk Sienkiewicz jest jeszcze początkującym dziennikarzem, a Helena Modrzejewska marzy o karierze za oceanem - opowiadała Kinga Michalska. 

Posłuchaj

8:02
O książkach "To przez ten wiatr" Jakuba Nowaka i "Uczniowie Hippokratesa. Doktor Zosia" Ełbeny Grabowskiej opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
+
Dodaj do playlisty
+

Tytułowa "Doktor Zofia" z powieści Ełbeny Grabowskiej to pediatra Zofia Nibużanka, młoda lekarka. Losy głównej bohaterki, przeplatają się z historią Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie, którego burzliwe dzieje bywają określane jako "historia Polski w pigułce". - Z kart tej książki dowiadujemy się, że Nibużanka chciała być chirurgiem, jednak w jej czasach było to niemożliwe - tłumaczyła Kinga Michalska. - Przeczytamy historię o tym, jak bohaterka radziła sobie w trudnych czasach przed wojną i w jej trakcie - mówiła.

Ełbena Grabowska, która napisała "Uczniów Hipokratesa", z wykształcenia jest lekarzem neurologiem. - Gdy napisała słynną sagę "Stulecie winnych", porzuciła już praktykę, jednak doskonale opisuje tajniki pracy lekarza i sekrety pracy szpitala od kuchni - wyliczała Kinga Michalska. - Dowiadujemy się też m.in., jak rodziły się odkrycia, które dziś są standardowymi zabiegami medycznymi. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 08.11.2022

Godzina emisji: 11:40

kd/kor

Polecane