Kongres ESG Polska Moc Biznesu. Jak sprostać wyzwaniom trudnego czasu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kongres ESG Polska Moc Biznesu. Jak sprostać wyzwaniom trudnego czasu?
Przewodnicząca Rady Pracodawców RP Joanna Makowiecka-Gatza podczas panelu "Kobiety XXI wieku" w ramach Kongresu ESG Polska Moc Biznesu, który porusza tematy społeczne, gospodarcze, ekologiczne, zarządzania biznesem oraz zdrowia publicznegoFoto: PAP/Marcin Obara

Premier Mateusz Morawiecki powiedział na inauguracji Kongresu ESG Polska Moc Biznesu, że walka z kryzysami spowodowanymi wojną na Ukrainie będzie bardzo trudna, jednak może doprowadzić do istotnych zmian i rozwoju w różnych sferach. 

– Sytuacja, w której znajdują się Polska i świat, nie ma precedensu; nie ma dziś sektora gospodarki, którego nie dotknęłyby wydarzenia ostatnich dwóch–trzech lat i dlatego walka z tym kryzysem jest i będzie tak trudna – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. 

Jak przezwyciężyć problemy gospodarcze?

– Sytuacja, w której znajdują się Polska i świat, nie ma precedensu. Jeszcze nie otrząsnęliśmy się ze skutków pandemii COVID-19, a Rosja zafundowała nam kolejną kaskadę kryzysów: od zachwiania cenami gazu, przez presję migracyjną, po wojnę z jej wszystkimi okrutnymi konsekwencjami. Nie ma dziś sektora gospodarki, którego nie dotknęłyby wydarzenia ostatnich dwóch–trzech lat. I dlatego walka z tym kryzysem jest i będzie tak trudna – powiedział premier w wystąpieniu odtworzonym podczas poniedziałkowego otwarcia Kongresu ESG Polska Moc Biznesu.

Szef rządu przyznał, że wojna wprowadziła niepewność, ale też zmusiła do zmian i do rozwoju. – Pewne jest to, że z końcem roku kończymy z rosyjskim gazem. Zaprocentowała przezorność z ostatnich lat i dlatego możemy uniezależnić się od kaprysów Moskwy – tłumaczył. W ocenie premiera Morawieckiego korekty wymagać będzie również plan zielonej transformacji, "czyli ambitne założenia polityki klimatycznej, które trzeba będzie przykroić do nowych warunków, tak aby nie zdusić mocy napędowych gospodarki".

Wyzwania małych i średnich przedsiębiorstw

O wyzwaniach, z którymi zmagają się obecnie właściciele małych i średnich przedsiębiorstw, mówił w Trójkowym "Informatorze ekonomicznym" Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. – Składka emerytalna jest ryczałtowa, czy się zarobiło, czy się nie zarobiło, trzeba będzie zapłacić w przyszłym roku około 1500 zł. Jeśli przedsiębiorca zakłada firmę i biznes nie daje mu większych dochodów, a musi utrzymać siebie, rodzinę, to firmę zwija. System wyrzuca go do szarej strefy i wtedy ubywa miejsc pracy – mówił rozmówca Marcina Jagiełowicza. Jak zwracał uwagę, pewnym rozwiązaniem może być wykorzystanie niemieckich rozwiązań, w ramach których składka emerytalna jest dobrowolna. 


Posłuchaj

5:44
System niemiecki, a może KRUS dla wszystkich. Jakie rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla przedsiębiorców?
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj

4:03
Kongres ESG Polska Moc Biznesu. Dobrowolny ZUS dla małych przedsiębiorstw? Zawiązano Komitet Inicjatywy Ustawodawczej
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najważniejsze tematy Kongresu ESG Polska Moc Biznesu

W Warszawie na PGE Narodowym trwa Kongres ESG Polska Moc Biznesu poruszający tematy społeczne, gospodarcze, ekologiczne, zarządzania biznesem oraz zdrowia publicznego. Wydarzenie ma otworzyć premier Mateusz Morawiecki. W Kongresie wezmą udział przedstawiciele rządu, uczelni, spółek, organizacji pozarządowych oraz branżowych i eksperci. Wydarzenie obejmuje trzy główne ścieżki tematyczne – środowisko, społeczeństwo i gospodarkę. W jego ramach zorganizowano panele, dyskusje, odbędą się też okrągłe stoły tematyczne. Tytuł panelu inauguracyjnego to "Kryzys i wojna – jakie wnioski wyciągnie polska gospodarka". 

Posłuchaj

5:02
Kongres ESG Polska Moc Biznesu. Szanse i zagrożenia dla inwestycji zagranicznych w Polsce i dla naszych eksporterów.
+
Dodaj do playlisty
+

 

Agata Śmieja z Fundacji Czyste Powietrze, która współorganizuje Kongres, powiedziała, że jego celem jest budowanie mostów między biznesem a administracją centralną, samorządową, nauką, społeczeństwem oraz pokazywanie najlepszych przykładów. – Tego, co biznes może dobrego zrobić, nie tylko skupiając się na zarabianiu pieniędzy, ale też na tych miękkich, ale równie ważnych kwestiach społecznych – jak wsparcie dla rodzin, promocja zdrowia, aktywności fizycznej. Kolejna kwestia to odpowiedzialność wobec środowiska.

Prezes Fundacji Pozytywnych Idei, która też współorganizuje Kongres, Artur Beck dodał, że wieczorem będą ogłoszone wyniki Konkursu DNA Biznesu.
Kongres odbywa się stacjonarnie i online. Trójka jest patronem wydarzenia. 

Kongres ESG Polska Moc Biznesu, Studio E, 7.11.2022/Polska Moc Biznesu Kongres ESG

Trójka/IAR/PAP/gs/kor

Polecane