Troska o środowisko na poziomie lokalnym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Troska o środowisko na poziomie lokalnym
By dbać o naturę, warto rozpocząć działania lokalne. Pierwszym krokiem może być przyglądanie się otaczającej nas bioróżnorodnościFoto: Shutterstock

By poznać przyrodę i o nią zadbać, wystarczy jedynie szeroko otworzyć oczy i uważnie obserwować. Zachęca do tego gość Zagadkowego Studia Krzysztof Konieczny, pisarz i autor książek, zajmujący się czynną ochroną przyrody. 

– Mój koniec świata jest na Dolnym Śląsku w malutkiej dolinie, w zasadzie na skraju tej krainy. Przyroda zżera mnie nieustannie, nie mogę z niej wyjść od czwartego roku życia. Ciągle patrzę na te wszystkie robaki i inne dziwne stwory, które za każdym razem zadziwiają mnie swoją bioróżnorodnością. Bogactwo kształtów, zapachów i dźwięków powoduje, że ciągle nie mogę wejść na dłużej do jakiegoś pomieszczenia i tam pracować. To, co dla mnie ciekawe, dzieje się w lesie i nad rzeką. Ciągle mamy tam coś nowego. Każdego dnia znajduję inne, fascynujące rzeczy. Nawet tutaj, w parku w Warszawie, słyszałem pierwsze jemiołuszki i słynne warszawskie mandarynki, siedzące na wodzie – opowiadał Krzysztof Konieczny w audycji "Zagadkowa niedziela". 

Planeta Energii 

– Stworzyliśmy program edukacyjny, do którego zapraszamy dzieci, ich opiekunów oraz nauczycieli. Chcielibyśmy, żeby dzieci dowiedziały się, czym jest bioróżnorodność, żeby wiedziały, że z liśćmi na drzewach jest jak z włosami na naszych głowach, że każdy organizm ma w sobie coś innego – zaznaczył w rozmowie.

– Zależy nam na tym, by dzieci dostrzegały bioróżnorodność w wielu miejscach i zobaczyły, że należy chronić przyrodę, dać miejsce rzece i zadbać o zwierzęta. Do udziału w naszym projekcie zapraszamy klasy i grupy, dla których przygotowaliśmy gotowe scenariusze. Chcielibyśmy jednak, żeby zaangażowane grupy zrobiły coś większego. Dla pierwszych stu klas, które przyślą do nas swoje projekty, mamy biopakiety. Wśród nich znajdują się m.in. budki dla ptaków. A jeśli trafią się super szkoły, z ciekawymi pomysłami i projektami, osobiście do nich przyjedziemy i wyposażymy placówki w miejsca, w które będą przychodziły zwierzęta, by przezimować – wyjaśnił.

Posłuchaj

48:49
Troska o środowisko na poziomie lokalnym (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 6.11.2022
Godzina emisji: 9.09

zch/kor

Polecane