Child Alert odwołany. 5-letnia Mia odnaleziona w Danii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Child Alert odwołany. 5-letnia Mia odnaleziona w Danii
Child Alert odwołanyFoto: policja.pl

Jak poinformowała policja za pośrednictwem Twittera, Child Alert został odwołany. Pojazd, w którym znajdowała się porwana 5-letnia Mia został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji w Danii.

Dziewczynka znajdowała się w pojeździe, który został zatrzymany przez duńskich funkcjonariuszy. 5-latka jest cała i zdrowa. 

Policja jednocześnie podziękowała za współpracę i rozpowszechnianie informacji o Child Alert. 

Porwanie po morderstwie

Dzisiejszy Child Alert to piąty taki przypadek w Polsce.

Policja otrzymała w sobotę powiadomienie o odnalezieniu zwłok 26-letniej kobiety w jej mieszkaniu w Oświęcimiu (Małopolskie). Obrażenia na ciele wskazywały, że do śmierci mogły się przyczynić osoby trzecie. 

Według portalu oswiecim.naszemiasto.pl, partnerem 26-latki jest 25-letni obywatel Norwegii Ingebright G., który zabrał ich 5-letnią córkę.

- Nadzorujący sprawę prokurator polecił zabezpieczyć zwłoki kobiety do sekcji - powiedziała PAP oficer prasowa oświęcimskiej policji Małgorzata Jurecka.

Czym jest Child Alert

To system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka. Odbywa się to za pośrednictwem dostępnych mediów (telewizja, media społecznościowe). Program służby do szybszego i skuteczniejszego poszukiwania młodych ludzi: dzieci i nastolatków. 

System Child Alert pozwala na natychmiastowe upublicznienie komunikatu z informacjami dot. zaginięcia oraz samego wizerunku dziecka. Alert ma za zadanie powiadomienie jak największej ilości osób w jak najkrótszym czasie. W Polsce system został uruchomiony w 2015 roku. Od początku działania systemu, Child Alert był uruchamiany w Polsce czterokrotnie.

***

Po raz pierwszy tego typu system uruchomiono w 1996 roku w Stanach Zjednoczonych podczas poszukiwań dziewięcioletniej Amber Hagerman, która została uprowadzona, a następnie brutalnie zamordowana przez porywacza. W poszukiwania Amber zaangażowała się wówczas cała społeczność stanu Teksas, z którego pochodziła dziewczynka. Ta tragiczna historia stała się przyczynkiem do stworzenia programu o koncepcji ogólnospołecznego alarmu, uruchamianego w przypadkach zaginięć dzieci, w stosunku, do których istnieje podejrzenie, że ich życie może być zagrożone.

PAP/as

Polecane