Ukraińscy artyści o wojnie: wystawa "Ukraina. Pod innym niebem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ukraińscy artyści o wojnie: wystawa "Ukraina. Pod innym niebem"
"Ukraina. Pod innym niebem". Skierski: na wystawie jest ponad 200 prac ukraińskich artystówFoto: mat. prasowe

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski została otwarta wystawa "Ukraina. Pod innym niebem". To największa dotąd wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, powstałej w reakcji na rosyjską agresję, prezentująca ponad 200 prac 32 artystek i artystów. Działający w różnych mediach twórcy po 24 lutego stanęli przed koniecznością utrwalenia tragicznych wydarzeń. Sztuka prezentowana na wystawie dokumentuje bestialstwo rosyjskiego najeźdźcy i apeluje do sumienia świata.

– W brutalnym uścisku między straszliwą codziennością i toczącymi się ponad głowami ustaleniami polityczny­mi znaleźli się również ukraińscy artyści. Zmuszeni do opuszczenia domów, zmobilizowani do walki, niepewni nadchodzącej przyszłości, nie przestali tworzyć. Odpo­wiadając na rzeczywistość, zmienili jedynie temat swoich prac. Dokumentują, starając się utrwalić i skomentować otaczające ich cierpienie, na wszelkie możliwe sposoby zwrócić uwagę świata na dotykającą ich niesprawied­liwość. Dzięki ich sztuce trudniej nam odwrócić wzrok i wycofać się do bezpiecznej codzienności. Na szczęście Ukraina ma swoich artystów – mówi kurator wystawy Marcel Skierski.

– Dzisiaj Ukraina i Ukraińcy żyją w zupełnie zmienionej rzeczywistości, która nastała 24 lutego – podkreśla Victoria Burlaka, kuratorka wystawy. – W umyśle każdego Ukraińca życie podzieliło się na dwa etapy: przed i po. Narodziła się także świadomość tego, że rzeczywistość jest inna dla każdego, wieloekranowa (…). Istnieje rzeczywistość, w której trwa nasza rozpaczliwie odważna walka. I istnieje paranoiczna, "przekręcona" rzeczywistość rosyjskich zbrodniarzy wojennych. I jest rzeczywistość tych, którzy współczująco lub z dystansu obserwują tę konfrontację. Wojna to nie jest sytuacja, w której obserwator może zająć pozycję insidera, jednak potęga sztuki pozwala mu się mentalnie przenieść pod nasze groźne niebo. Niniejsza wystawa prezentuje prace, które są wynikiem bezpośredniej reakcji na to, co się dzieje, oraz podkreślają tragedię i bohaterstwo czasu – dodaje.

Na wystawie swoje prace prezentują artyści: Piotr Armianovski i Mykhailo Zharzhailo, Andriy Bojko, Yuriy Bolsa, Roman Bordun, Taras Bychko, Igor Chekachkov, Bogdana Davydiuk, Olga Drozd, Etchingroom1 (Anna Khodkova, Kristina Yarosh), Oleksiy Furman, Daniil Galkin, Pavlo Itkin, Dmytro Iv, Andriy Yermolenko, Nikolay Karabinovych, Kinder Album, Waldemart Klyuzko, Daria Koltsova, Maria Kulikovska, Danylo Movchan, Stanislav Ostrous, Dasha Podolstseva, Andriy Rachinskiy i Daniil Revkovskiy, Margo Reznik, Oleksiy Sai, Yuriy Sivirin, Mykhailo Skop, Oleg Tistol, Julia Zakharova.

Wystawa będzie czynna do 13 marca 2023 roku.

Polecane