Zapora na granicy z Rosją. Sawicki: patrzymy na tę inicjatywę z wyrozumiałością i życzliwością

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Jeśli szef MON ma informacje, że ze strony kaliningradzkiej jest zagrożenie jakąś wojną hybrydową czy znów inwazją "turystów" z Bliskiego Wschodu, to oczywiście powinien zrobić wszystko, żeby Polska była bezpieczna - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Sawicki, poseł PSL.

W środę wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił rozpoczęcie budowy tymczasowej zapory na granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim. Ma to związek, jak wyjaśniał, ze zwiększoną liczbą lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Kaliningradu oraz groźbą nowej fali migracji z tamtego kierunku. Zapora będzie składała się z trzech szeregów drutu ostrzowego i będzie miała 2,5 metra wysokości i 3 metry szerokości.

W ostatnich dniach port lotniczy Kaliningrad-Chrabrowo podpisał porozumienia o "otwartym niebie" z Turcją, Syrią i Białorusią. Zdaniem polskich władz, może być to przygotowanie do przerzutu kolejnej fali migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

- Jest już rozpoczęta budowa faktycznie, drut jest rozkładany - powiedział w "Sygnałach dnia" Marek Sawicki. 

Wskazał, że odpowiedzialny za bezpieczeństwo Polski jest rząd PiS, w tym również minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak.

. .

- Jeśli ma informacje, że ze strony kaliningradzkiej, z tamtego obwodu jest zagrożenie jakąś wojną hybrydową czy znów inwazją "turystów" z Bliskiego Wschodu to oczywiście powinien zrobić wszystko, żeby Polacy, Polska, ale w tej części także UE były bezpieczne - ocenił polityk. Jego zdaniem szef MON ma doświadczenie i wie, jakie zastosować metody obrony przed ewentualnym zagrożeniem.

Marek Sawicki przypomniał, że PSL głosował za wzmocnieniem na granicy z Białorusią.

- Patrzymy na tę inicjatywę z wyrozumiałością i z życzliwością. Bezpieczeństwo Polaków jest najważniejsze - podkreślił, mówiąc o zaporze na granicy z Rosją. 

Pytany o krytykę ze strony opozycji, wskazującą, że takie instalacje na granicy są niehumanitarne i to barbarzyństwo, Sawicki stwierdził: "zgadzam się z tym, że wojna jest barbarzyństwem i żadna wojna humanitarna nie jest". - Nie my jesteśmy, jako strona polska, za to barbarzyństwo odpowiedzialni - podkreślił. 

Jak zauważył, Straż Graniczna i wojsko też są narażone na niehumanitarność i barbarzyństwo, ale "to są nieodłączne cechy wojny". 

Najczęściej czytane

Posłuchaj

23:19
Marek Sawicki o budowie zapory na granicy z Rosją (Jedynka/Sygnały dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Marek Sawicki (poseł, PSL)

Data emisji: 4.11.2022

Godzina emisji: 8.15

fc

Polecane