Zapora na granicy z Rosją może być stała. Jest zapowiedź wiceministra Wąsika

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Jak powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, jeśli w obwodzie kaliningradzkim "rozpoczną się ruchy migracyjne, które mają atakować Polskę i Europę", rząd zadecyduje w sprawie ewentualnej budowy "dużej zapory", takiej jak na granicy z Białorusią.

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział wybudowanie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Ma to związek, jak wyjaśniał, ze zwiększoną liczbą lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Kaliningradu oraz groźbą nowej fali migracji z tamtego kierunku.

Maciej Wąsik nie wykluczył, że z tymczasowej, zapora może stać się stałą. Jak wskazał, jeśli na teren obwodu kaliningradzkiej dojdzie do wzmożonego ruchu z Afryki, Bliskiego Wschodu czy Ameryki Południowej, a więc "zaczną się tam ruchy migracyjne, które mają atakować Polskę i Europę", podjęta zostanie decyzja w sprawie budowy "dużej, fizycznej zapory". Jak doprecyzował miałaby ona być podobna do tej na granicy z Białorusią.

Zapora na granicy z Rosją. "Wolimy się zabezpieczać"

Na pytanie, czy na granicy z obwodem kaliningradzkim odnotowuje się wzmożone próby nielegalnych przekroczeń, wiceminister odparł, że na razie takich przypadków nie ma, "a na pewno nie widać ruchu masowego". – Natomiast zdajemy sobie sprawę, że musimy być krok przed takimi zjawiskami - stwierdził. - Wolimy się zabezpieczyć, niż czekać, aż Rosjanie puszczą tutaj tłumnie młodych ludzi w wieku 20-30 lat, pochodzących z Bliskiego Wschodu  zaznaczył.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

13:49
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik o zaporze na granicy z obwodem kaliningradzkim (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Maciej Wąsik (wiceminister spraw wewnętrznych i administracji)
Data emisji: 03.11.2022
Godzina emisji: 8.45

ms/IAR

Polecane