Robert Cichy gra polskie lata 70. Jaki jest nowy projekt artysty?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Robert Cichy gra polskie lata 70. Jaki jest nowy projekt artysty?
Robert Cichy i Damian SikorskiFoto: Karina Terzoni/Czwórka

12 kompozycji w 12 miesięcy - tak nad swoim najnowszym projektem pracował Robert Cichy. Punktem wyjścia dla artysty stały się utwory polskiej alternatywy z lat 70., które w oryginale wykonywały takie zespoły jak Klan, ABC i Test. 

"Zaczęło się od kolekcji płyt mojego wujka"

Robert Cichy jako gitarzysta, wokalista, kompozytor i producent, udzielił się na blisko 70 płytach polskich artystów. Współpracował m.in. z Anią Dąbrowską, Anią Rusowicz, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem. Koncertował ze Smolikiem. Komponował dla Piotra Zioły i nagrywał dla Julii Pietruchy. Po wydaniu solowych albumów - w swoim najnowszym projekcie - postanowił zmierzyć się z polską muzyką alternatywną z lat 70. ubiegłego wieku. - U mojej babci na strychu była półka, na której wujek, fan muzyki z tamtej dekady, trzymał swoje skarby. Jako młodziak często sobie te płyty przeglądałem, a niektóre nawet pożyczałem - opowiada gość Czwórki. - W trakcie pandemii przypomniałem sobie o tej kolekcji i pomyślałem, że niewiele osób może znać te wydawnictwa. Postanowiłem, że nagram je jeszcze raz i w ten sposób o nich przypomnę słuchaczom. 

"Oddaję hołd zespołom, które ukształtowały niejednego współczesnego artystę"

Gość Czwórki przygotował dwanaście utworów następujących zespołów: Nurt, Klan, Romuald i Roman, Stress, Test, 74 grupa biednych, Kram, En Face i Jerzy Grunwald, Arianie, Koman Band, ABC, Apokalipsa. - Wiele tych grup w ogóle nie zaistniało w świadomości fanów muzyki przez to, że byli w awangardzie. Często te grupy zagrały tylko kilka koncertów albo w ogóle nagrały tylko jeden utwór i zostały "zbanowane" przez ówczesną władzę - tłumaczy rozmówca Damiana Sikorskiego. - Jako muzyk chciałem oddać hołd zespołom, które ukształtowały niejednego współczesnego artystę, a nie miały wcześniej możliwości rozwinąć swojej kariery tak, aby w sposób znaczny zapisać się na muzycznych kartach polskiej historii.

Robert Cichy gra polskie lata 70. (cover: Jerzy Grunwald & En Face "Człowiek od lat") | CichyMusicChannel

Sprawdź także:

"Pan Jerzy Grunwald był na tak"

Posłuchaj

13:20
Robert Cichy o "rewitalizacji" polskiej muzyki z lat 70. (Stacja Kultura/Czwórka)
+
Dodaj do playlisty
+

*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 02.11.2022

Godzina emisji: 11.14

kul/kor

Polecane