Galerie na świecie: Londyn, Hongkong i Paryż

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Galerie na świecie: Londyn, Hongkong i Paryż
Wystawa w muzeumFoto: shutterstock/ Pla2na

Jak co tydzień wyruszamy do światowych galerii. Tym razem Ada Janiszewska zaprasza do świata chińskich artystów, nieustraszonego reportera Tintina i kolorowych musicali. 

Podróż po światowych galeriach zaczynamy od Londynu, gdzie w Zabludowicz Collection można oglądać wystawę "LuYang: NetiNeti". - Wystawa chińskiego artysty łączy anime, gry wideo SF i aspekty tradycyjnej duchowej wiary. Zapowiada się na wciągającą technologiczną krainę czarów - mówi Ada Janiszewska. - W szczególności dla wielbicieli gier i komiksów. Oparta na cyfrowym awatarze DOKU, zawiera serię prac wideo, a także sekcję zręcznościową, w której zwiedzający mogą zagrać w gry wideo.

Jak zauważa rozmówczyni Kasi Dydo, Lu Yang o niecodziennych tematach mówi w intrygujący sposób. Co jest najciekawsze, chiński artysta eksploruje także zagadnienia związane z duchowością, wiarą i ze śmiercią. Za pomocą gier wideo DOKU porusza się po różnych stanach percepcji i egzystencji.

Źr. Facebook/Zabludowicz Collection.

Przenosimy się do Hongkongu, gdzie w Muzeum Słońca, gdzie można oglądać wystawę "Finding Animals: 20th Century Chinese Paintings from the Yitao Collection". - Obrazy te prezentują różne interpretacje i prezentacje zwierząt przedstawianych przez dziesięciu chińskich artystów - mówi autorka cyklu. - Wystawa zaprasza zwiedzających do odkrywania splecionych relacji między zwierzętami a chińską kulturą.

Ekspozycja to czterdzieści prac wykonanych w tradycyjnej technice tuszem. - Artyści posługują się "ekspresyjnym" pędzlem, aby wydobyć istotę tematów, przekazując ich wierzenia i uczucia, a także znaczenia metaforyczne - dodaje Ada Janiszewska.


Źr. Facebook/Sun Museum

Wracamy do Europy, gdzie w paryskim Atelier Lumieres można oglądać wystawę "Tintin - wciągająca przygoda". - Wchodzimy w świat nieustraszonego bohatera i jego psa Milusia, z którymi rozwiązujemy zagadki - opowiada Ada Janiszewska. - Wystawa, tak jak w przypadku wystawy Van Gogha czy Cézanne'a, zrobiona jest z olbrzymim rozmachem.

Historie słynnego reportera wyświetlane są na ścianach, suficie i podłodze, dzięki czemu czujemy się jak wewnątrz wydarzeń. Przyjaciele i wrogowie opowiadają nam niekończącą się historię Tintina. - Ekspozycję, pokazującą głównego bohatera, proces tworzenia oraz fragmenty komiksów i filmów, uzupełnia doskonały dźwięk, a także niezwykła gra świateł. Ta wystawa robi olbrzymie wrażenie.


Źr. Facebook/Atelier Lumieres

Na koniec naszej wyprawy tropem wystaw wracamy do Londynu. Tam, w Muzeum Wiktorii i Alberta, można podziwiać niezwykły świat musicali. - Ten pokaz celebruje błyszczący świat teatru muzycznego, badając ewolucję i kunszt kultowych musicali. Od "Miss Saigon" i "My Fair Lady", po współczesne klasyki "SIX the Musical" i "Everybody’s Talking About Jamie" - opowiada Ada Janiszewska. - Wystawie oczywiście towarzyszą największe musicalowe przeboje. Możemy obejrzeć okładki płyt, plakaty, ale także rekwizyty i kostiumy, które grały w przedstawieniach. Jeśli kochacie musicale, jest to niezwykła podróż w świat starszych i nowszych produkcji. 

Źr. Facebook/Victoria and Albert Museum


Posłuchaj

13:34
O najciekawszych światowych wystawach opowiada Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 02.11.2022

Godzina emisji: 10.15

aw/kor

Polecane