"Historyczna decyzja". Wicepremier Sasin o atomowej współpracy z Koreą Płd.

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Współpraca z Koreą Południową jest wielopłaszczyznowa, przynosi duże korzyści, przede wszystkim - co najważniejsze - w dostawach nowoczesnej broni, ale także w obszarze energetyki - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. - Podjęliśmy wspólnie absolutnie historyczną decyzję o budowie jednej z dwóch polskich elektrowni atomowych przez konsorcjum firm polskich i koreańskich - dodał.

Koncern z Korei Południowej prawdopodobnie zbuduje elektrownię atomową w Pątnowie w województwie wielkopolskim. W Seulu podpisano w poniedziałek listy intencyjne w sprawie przyszłej inwestycji. - Budujemy partnerstwo z Koreą Południową w bardzo wielu obszarach - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia szef MAP Jacek Sasin.

Wiele płaszczyzn współpracy

Jak mówił, jego wizyta w Korei dotyczyła nie tylko energetyki atomowej, ale też współpracy obronnej. - To wyzwanie chwili, u naszych granic toczy się wojna, mamy niezwykle agresywnego sąsiada, czyli putinowską Rosję. Musimy wzmacniać naszą armię, dokonujemy potężnych zakupów nowoczesnej broni w Korei i ważne, by przy tej okazji reaktywować polski przemysł obronny - zaznaczył minister aktywów państwowych.

Gość "Sygnałów dnia" zwrócił uwagę, że w Polsce działa więcej koreańskich firm, zarówno tych, które budują swoje fabryki, jak inicjowany niedawno zakład w Stalowej Woli wytwarzający baterie do samochodów elektrycznych, jak i koreańskie firmy, które realizują inwestycje polskich firm, np. budują fabryki dla przemysłu chemicznego.

. .

Historyczna decyzja Polski

Posłuchaj

19:03
Wicepremier Jacek Sasin o współpracy Polski z Koreą Południową (Sygnały dnia/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

Polityk podkreślił, że Koreańczycy mają duże doświadczenie w budowie elektrowni atomowych, a początki takich inwestycji w ich kraju sięgają lat 70. - Dzisiaj Korea jest potęgą w energetyce jądrowej tu na miejscu, ale również eksportuje tę technologię do innych krajów - wskazał i przypomniał inwestycję ZEA, budowaną właśnie wspólnie z Koreańczykami.

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:


***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Jacek Sasin (minister aktywów państwowych, wicepremier)

Data emisji: 2.11.2022

Godzina emisji: 7.15


mbl/pp/kor

Polecane