Senna, Earnhardt, Colin McRae – mistrzowie kierownicy, którzy odeszli za szybko

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Senna, Earnhardt, Colin McRae – mistrzowie kierownicy, którzy odeszli za szybko
Wystawa poświęcona pamięci Ayrtona SennyFoto: PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO

Ayrton Senna, Dale Earnhardt i Colin McRae – to trzy legendy sportów motorowych, którym niedane było dożyć starości. W audycji "Po drodze z Trójką" usłyszeliśmy wyjątkowe wspomnienie o trzech legendach motosportu. 

Brazylijczyk Ayrton Senna to ikona Formuły 1. Bezsprzecznie jeden z najlepszych kierowców w historii tej serii trzykrotnie zdobył tytuł mistrza świata. Na przełomie lat 80. i 90. aż osiemdziesiąt jeden razy stawał na podium, z czego czterdzieści jeden razy na jego najwyższym stopniu. Jego niezwykłą karierę zakończył tragiczny wypadek, jakiemu uległ 1 maja 1994 roku podczas Grand Prix San Marino na torze Imola. Miał wówczas zaledwie 34 lata.


Posłuchaj

3:47
Trójka wspomina: Ayrton Senna (Po drodze z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dale Earnhardt, zwany Dominatorem, był jednym z najbardziej długowiecznych i bezkompromisowych kierowców w historii amerykańskich wyścigów NASCAR. Wygrał siedemdziesiąt sześć wyścigów, siedmiokrotnie stając się triumfatorem całego sezonu. Zginął, mając 50 lat, w wypadku, któremu uległ podczas ostatniego okrążenia wyścigu Daytona 500 w 2001 roku. Tak jak w przypadku Senny jego śmierć spowodowała wprowadzenie w bolidach dodatkowych środków bezpieczeństwa, mających uchronić od podobnych wypadków w przyszłości.


Posłuchaj

3:10
Trójka wspomina: Dale Earnhardt (Po drodze z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Szkot Colin McRae na zawsze zapisał się w historii rajdów samochodowych. Był pierwszym brytyjskim mistrzem świata w tej konkurencji i legendą, która dała swa nazwisko popularnej grze komputerowej "Colin McRae Rally". Największe sukcesy odnosił jako kierowca marki Subaru na początku lat 90. Za swoje osiągnięcia został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. Jako jedyny w tym towarzystwie zginął nie za kierownicą, lecz za sterami śmigłowca. W katastrofie, która wydarzyła się 15 września 2007 r., zginął także jego pięcioletni syn Johnny. Colin w chwili śmierci miał 39 lat.


Posłuchaj

2:55
Trójka wspomina: Colin McRae (Po drodze z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Po drodze z Trójką
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 1.11.2022
Godziny emisji: 13.33, 14.27, 14.46

kc/kor/zch

Polecane