Dystrybucja węgla przez gminy. Rabenda: wniosek złożony teraz oznacza odbiór w przyszłym tygodniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Ustawa o preferencyjnej sprzedaży węgla przewiduje, że gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena nie uwzględnia kosztów transportu. Następnie gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

Udział gmin w systemie dystrybucji węgla

Karol Rabenda powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że zainteresowanie udziałem w programie dystrybucji węgla jest bardzo duże. - Na początku chęć udziału w systemie dystrybucji węgla zgłosiło ok. tysiąca gmin. Jesteśmy już po kolejnych spotkaniach i możemy powiedzieć, że zainteresowanie jest duże. Ten model dystrybucji będzie prawie powszechny - ocenił.

Wiceminister podkreślił, że cała operacja jest przygotowywana od miesięcy i dystrybucja będzie odbywała się sprawnie. - Kiedy ustawa wejdzie w życie, gminy mają trzy dni, żeby zgłosić się do tego systemu. Później to kwestia formalności czyli np. podpisania umowy z dostawcą. Następnie węgiel będzie wędrował do odbiorcy - powiedział.

- Zakładając, że nowe gminy w tym tygodniu podpiszą umowę, to w przyszłym tygodniu mogą odbierać węgiel ze swoich punktów. Najtrudniejsza będzie kwestia formalna na pierwszym etapie - dodał.

. .

Jakość węgla

Gość Polskiego Radia powiedział także, że każdy kto kupił węgiel w wyższej cenie, będzie mógł otrzymać zwrot pieniędzy. - Z chwilą wejścia w życie ustawy o dystrybucji węgla, wszystkie umowy między spółkami a gminami zostaną skorygowane i ta wyższa kwota, którą ktoś wcześniej zapłacił, zostanie im zwrócona - powiedział.

Polityk zapewnia także, że jakość węgla, który przypływa do Polski jest cały czas sprawdzana i nie ma mowy o niskiej jakości. - Węgiel, który przypływa do Polski jest sprawdzany i certyfikowany. Zarówno przy wyjściu z portu, jak i po przybyciu. Współpracujemy z firmami, którzy zajmują się tym od lat. Nie ma mowy o sytuacji, kiedy podejrzany towar mógłby trafić do Polski. Ten węgiel jest tym samym, który był u nas wcześniej - zaznaczył.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

23:50
Karol Rabenda m.in. o dystrybucji węgla (Sygnały dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Karol Rabenda (wiceminister aktywów państwowych)

Data emisji: 31.10.2022

Godzina emisji: 7.14

dz

Polecane