Edyta Poźniak nominowana do nagrody BohaterON 2022 za "Dzieci Syberii" [ZOBACZ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Edyta Poźniak nominowana do nagrody BohaterON 2022 za "Dzieci Syberii" [ZOBACZ]
Kadr z filmu "Dzieci Syberii"Foto: PR

Zapraszamy do obejrzenia sześciu filmów dokumentalnych pt. "Dzieci Syberii". Ich współautorka - dziennikarka Polskiego Radia Edyta Poźniak - otrzymała nominację do nagrody BohaterON 2022 im. Powstańców Warszawskich. 

Edyta Poźniak - szefowa i autorka serwisów informacyjnych w Programie 1 Polskiego Radia oraz dyrektor Polskiego Radia Kierowców - została nominowana do nagrody BohaterON 2022 im. Powstańców Warszawskich. Dziennikarkę wyróżniono za reżyserię i scenariusz sześciu filmów dokumentalnych pt. "Dzieci Syberii", tworzonych razem z Olafem Ważyńskim. Jury doceniło upowszechnianie wiedzy na temat losów Polaków za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem historii Polaków na Syberii. Projekt powstał w ramach obchodów 82. rocznicy pierwszej deportacji Polaków w głąb Związku Radzieckiego.

Edyta Poźniak

Autorzy serii filmów "Dzieci Syberii" drobiazgowo analizują losy deportowanych dzieci, którym wojna odebrała to co najważniejsze: rodzinę, dom i dzieciństwo. Dzięki nim, bliżej możemy poznać tragiczne losy całego pokolenia Polaków. Tysiące z nich, w wyniku starań gen. Władysława Sikorskiego, zostało ewakuowanych wraz z armią gen. Andersa początkowo do Iranu, a następnie do Indii, Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Meksyku, czy nawet państw afrykańskich. Była to bezprecedensowa próba ratowania całego pokolenia Polaków – nie tylko zdrowia czy życia, ale również tożsamości narodowej.

ZOBACZ ODCINEK 1: SYBERIA

ZOBACZ ODCINEK 2: PERSJA

ZOBACZ ODCINEK 3: INDIE

ZOBACZ ODCINEK 4: NOWA ZELANDIA

ZOBACZ ODCINEK 5: AFRYKA

ZOBACZ ODCINEK 6: MEKSYK I KANADA

***

Edyta Poźniak będzie gościem audycji "Kulturalna Jedynka" w niedzielę, po godz. 23.00. Zapraszamy do słuchania Programu 1 Polskiego Radia.

---

Nagroda BohaterON im. Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski w latach 1918-1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną. Dodatkowo, od tego roku, są to także osoby i instytucje promujące współczesny wyraz patriotyzmu i wcielające w życie wartości, jakimi kierowali się powstańcy warszawscy.

mg/kh


Polecane