Karol Rabenda o dystrybucji węgla przez samorządy: zainteresowanie jest zdecydowanie większe

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Jesteśmy po serii spotkań, gdzie zadawane są pytania i mogę powiedzieć, że zainteresowanie jest zdecydowanie większe. Myślę, że poza jakimiś niewielkimi wyjątkami gminy będą do tego projektu przystępować – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych.

Senat zagłosował w czwartek za ustawą o dystrybucji węgla przez gminy wraz z poprawkami. Określają one m.in., że punkt odbioru węgla nie może być oddalony od gminy o więcej niż 100 km. Umożliwiają też zlecenie dystrybucji węgla innym podmiotom, część dotyczy dodatku węglowego. Senatorowie jednogłośnie zagłosowali za ustawą wraz z poprawkami.

W "Salonie politycznym Trójki" wiceminister aktywów państwowych odniósł się do reakcji samorządów na projekt ustawy. Jak wskazał Karol Rabenda, "600 gmin rozmawia z nami już na poziomie operacyjnym, gdzie rozmawiamy o umowie, o dostarczeniu i o harmonogramach". – Jeśli chodzi o zainteresowanie, to ono jest dużo większe niż jeszcze tydzień czy dwa tygodnie temu, kiedy rozpoczęliśmy dialog z samorządami o tej ustawie – podkreślił i dodał, że "wstępne zainteresowanie zgłosiło ponad 1000 gmin".

"Zainteresowanie jest zdecydowanie większe"

Jak zaznaczył, "jesteśmy po serii spotkań, gdzie zadawane są pytania i mogę powiedzieć, że zainteresowanie jest zdecydowanie większe". – Myślę, że poza jakimiś niewielkimi wyjątkami gminy będą do tego projektu przystępować – ocenił. 

Podkreślił, że ta ustawa "jest przede wszystkim w interesie mieszkańców". – Kiedy robiliśmy założenia do tej ustawy, to kierowaliśmy się czymś, co już istnieje – część gmin współpracowała z nami już wcześniej, węgiel był zakupywany od naszych importerów na użytek własny gmin. W mniejszych miejscowościach niektóre instytucje ciągle ogrzewane są węglem – wyjaśnił.

– Ta ustawa ułatwia wszystkie procedury potrzebne do tego, aby samorządowcy mogli pomagać mieszkańcom swoich miejscowości w większym stopniu – zaznaczył.


Posłuchaj

14:04
Karol Rabenda o dystrybucji węgla: wstępne zainteresowanie zgłosiło ponad 1000 gmin (Trójka/Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzący: Bartłomiej Graczak
Gość: Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych
Data emisji: 28.10.2022
Godzina emisji: 8.45

jb/kor

Polecane