Kosmiczne technologie – niezbędne w czasie pokoju, pomocne na wojnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kosmiczne technologie – niezbędne w czasie pokoju, pomocne na wojnie
Satelity przydają się w czasach wojny i pokojuFoto: shutterstock/Marko Aliaksandr

Łączność satelitarna czy technologie optyczne służące do obserwacji powierzchni Ziemi – to wynalazki, z których korzystamy na co dzień. Mogą one okazać się kluczowe także w razie wybuchu wojny, co widać podczas trwającego konfliktu na Ukrainie.

Cywilna technologia często miewa zastosowanie wojskowe. Najnowszym przykładem są choćby satelity Starlink Elona Muska, pomagające bezpiecznie komunikować się ukraińskim żołnierzom walczącym z rosyjskim najeźdźcą. Militarne znaczenie kosmosu docenia Europejska Agencja Kosmiczna, która od przyszłego roku ma zamiar uruchomić bezpieczny i niedrogi system łączności dla administracji państwowej.

W Polsce łączność satelitarna jest w dużym stopniu domeną prywatnych firm. – Kluczem jest tzw. payload [fragment przesyłanych danych, będący formą wiadomości – przyp. red.] – tłumaczyła w Trójce Monika Świech-Szczepańska z firmy Thorium Space. – Rzeczywiście jest to coś, co jest krytyczne teraz chociażby dla Ukrainy, ale nie tylko. O tym trzeba myśleć jeszcze w czasach pokoju, bo gdy przychodzi konflikt zbrojny, to może być już za późno.  

Ziemia pod czujnym okiem satelitów

Polskie firmy mają również duże osiągnięcia w dziedzinie technologii optycznej, służącej do obrazowania powierzchni Ziemi. Dzięki niej można m.in. śledzić rozprzestrzenianie się katastrof naturalnych, stan upraw, ale także rozmieszczenie sprzętu wojskowego i przemieszczanie się armii. Aby to mogło skutecznie działać, potrzebne są oczywiście satelity.

– Polska ma w tej chwili przydzielone dwie pozycje satelitarne. Powinniśmy myśleć, w jaki sposób je zagospodarować, po to, aby przynajmniej na jednej z nich, w perspektywie kilku lat, umieścić swojego satelitę telekomunikacyjnego – mówił w audycji "Zapraszamy do Trójki" Rafał Borek, dyrektor Departamentu Projektów Obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej.

Polska od dekady jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki temu nasz kraj ma szansę współpracować z państwowymi agencjami i największymi firmami sektora kosmicznego, mieć swój udział w łańcuchu dostaw projektów kosmicznych i rozwijać rodzime technologie w tej dziedzinie.


Posłuchaj

3:08
Kosmiczne technologie w czasach pokoju i wojny (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 27.10.2022
Godzina emisji: 17.12

kc/kor


Polecane