Temperatura – jaki ma wpływ na rekordy w bieganiu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Temperatura – jaki ma wpływ na rekordy w bieganiu?
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Halfpoint

Niższe temperatury mogą sprzyjać biciu rekordów życiowych. Jak się okazuje, najlepsze wyniki w bieganiu osiąga się, gdy wynosi 10-12 stopni. W audycji "Biegam, bo lubię" sprawdzamy dlaczego tak się dzieje.

– Zbadano, kiedy padają najczęściej rekordy, i udowodniono, że najlepiej biegać gdy na zewnątrz jest między 10 a 12 stopni Celsjusza – mówiła Marta Sprawka, amatorka biegania i ortopeda. – Jak biegasz maraton, masz większe szanse pobić swój rekord przy temperaturze 10 stopni Celsjusza. Gdy natomiast biegasz na dystans 10 kilometrów, to rekord pobijesz przy 12 stopniach Celsjusza – tłumaczyła.

Dzieje się tak dlatego, że podczas biegania "podkręca" się metabolizm i podnosi temperatura ciała. – Kiedy na zewnątrz jest np. 30 stopni Celsjusza, to organizm nie ma jak się chłodzić. Wówczas mięśnie nie są w warunkach optymalnych, żeby pracować na swojej maksymalnej intensywności – opowiadała gość Trójki. – Przy niższych temperaturach pogoda robi za nas automatycznie to, co my powinniśmy robić – czyli nas chłodzi. My możemy wtedy skupić się na biegu i biciu rekordów – mówiła.

Odpowiedni ubiór 

Przygotowując się do takiego biegu, należy się odpowiednio ubrać. – Ubierajmy się rozsądnie, warstwowo – to też jest zasada w świecie biegowym – tłumaczyła rozmówczyni Krzysztofa Łoniewskiego. – Gdy zaczniemy biegać, to się zgrzejemy, więc załóżmy coś lekkiego. 


Posłuchaj

2:11
Temperatura - jaki ma wpływ na rekordy w bieganiu? (Biegam bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:


Marta jest zwolenniczką biegania całorocznego, więc w listopadzie nie "zawiesza butów na kołku".  Uważam, że zima to świetny moment do robienia "bazy" biegowej. Śnieg po kolana, gdy musimy popracować czworogłowymi uda to świetny moment, żeby przygotować się do sezonu wiosennego – podsumowała.


3 KLUCZOWE TRENINGI DO MARATONU💥/MATNER RUNNING TEAM trener biegania Wrocław


***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 27.10.2022
Godzina emisji: 11.15

aw/kor


Polecane