Filip Grabczyk (Win$): w zalewie obcej muzyki zapominamy o korzeniach

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Filip Grabczyk (Win$): w zalewie obcej muzyki zapominamy o korzeniach
Filip Grabczyk (Win$) Foto: Piotra Pytla / osiemdziewiec

Inspirację do pisania tekstów bierze z otaczającego świata i rozmów z przyjacielem, hip-hop jest dla niego formą autoterapii, a polskiej muzyki chce bronić, jak niepodległości – tego wszystkiego można było się dowiedzieć o Filipie Grabczyku, gościu "Serdecznych dźwięków", który tworzy pod szyldem Win$.

Z zawodu jest grafikiem, z zamiłowania rzeźbiarzem, a w wolnych chwilach lubi poczytać książki dla dzieci. Do "Serdecznych dźwięków" Filip Grabczyk zawitał jednak jako hiphopowy muzyk, działający jako Win$. Choć to jego twarz widnieje na plakatach, zapewnia że jest tylko częścią składową duetu, którego drugim, niezwykle ważnym elementem jest jego wieloletni przyjaciel Jan Dąbrowski. Pełni on rolę producenta i menedżera, ma też duży udział w samym akcie tworzenia.

Bez Jana ani rusz

Rozmówca Mateusza Krautwursta wyjaśnił pokrótce, jak wygląda proces twórczy w przypadku duetu Win$. – Jesteśmy gdzieś razem: w restauracji, na spacerze, gdziekolwiek. Otacza nas życie. Rozmawiamy na wiele tematów, z naszych rozmów wyklarowują się różnego rodzaju przemyślenia. Dzielimy się tym, co nas dotyka, boli, cieszy itd. Z tego bardzo często powstają jakieś pomysły na utwory.

Choć to Grabczyk widnieje w opisach jako autor słów utworów, ich ostateczny kształt zależy w dużej mierze od Dąbrowskiego. – Ja popadam często w grafomanię, więc przychodzę do Jana i on mnie wyciąga za uszy, bo już zatonąłem – tłumaczył Filip.

Artysta zapewniał, że tworząc teksty nie myśli w ogóle o tym, jak zostaną one odebrane przez słuchaczy. – Swoje teksty traktuję w sposób terapeutyczny. To jest jakiś nadmiar emocji czy spostrzeżeń, które we mnie się gnieżdżą. (…) Skupiam się na emocjach, a nie na tym, co kto pomyśli.

Pamiętajmy o korzeniach

Muzyczną ścieżkę dźwiękową audycji stanowiły nagrania samego Win$ oraz utwory innych artystów, wybrane przez Filipa. Wszystkie zostały zaśpiewane w języku polskim, co miało swoje uzasadnienie. –Z każdej strony jesteśmy bombardowani muzyką wszelkiego rodzaju kultur, głównie amerykańską. Uwielbiam ją, bardzo lubię jej vibe i jej jakość, to są świetne rzeczy. Ale odnoszę wrażenie, że w ich zalewie zapominamy o korzeniach, o naszej kulturze. Bardzo lubię polską muzykę i jej przekaz, rękami i nogami będę starał się ją promować w każdy możliwy sposób – deklarował gość "Serdecznych dźwięków".

Lista utworów:

 1. Win$ – "Pokolenie Y"
 2. Obywatel G.C. – "Tak... Tak... To Ja"
 3. Win$ – "Drogowskazy"
 4. Renata Lewandowska & Grupa – "Magia szos"
 5. Win$ – "Koniec świata z Tobą"
 6. Perfect – "Idź precz!"
 7. Win$ – "Klaustrofobia"
 8. Win$ – "Kwiaty nad Wisłą"
 9. Unity ft. Hades – "Epikantus"

Posłuchaj

50:25
Filip Grabczyk (Win$): w zalewie obcej muzyki zapominamy o korzeniach (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 26.10.2022
Godzina emisji: 23.08

kc 


Polecane