Apocalyptica – moc heavymetalowych wiolonczeli [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Apocalyptica – moc heavymetalowych wiolonczeli [POSŁUCHAJ]
Koncert zespołu Apocalyptica w madryckim Theatre Nuevo Alcalá w 2018 rokuFoto: Shutterstock/Photography Stock Ruiz

Przeróbki klasycznych utworów grupy Metallica, covery kawałków innych artystów oraz autorskie  kompozycje znalazły się w repertuarze koncertu zespołu Apocalyptica w studiu radiowej Trójki. Na retransmisję występu czterech fińskich wiolonczelistów z maja 1998 roku zaprosiliśmy w niedzielę, 23 października.  

Kwartet Apocalyptica powstał w 1993 roku w Helsinkach. Początkowo był to tzw. tribute band, wykonujący wyłącznie własne wersje utworów grupy Metallica w symfonicznej oprawie. Z czasem muzycy zaczęli włączać do repertuaru zespołu autorskie kompozycje, a ich grany na wiolonczelach heavy metal zjednał sobie serca fanów z różnych zakątków świata, nie wyłączając Polski. Dotychczasowe dziewięć albumów nagranych przez Apocalyptica rozeszło się w łącznym nakładzie przekraczającym cztery miliony egzemplarzy.

Pełnię kunsztu członków zespołu można podziwiać podczas energetycznych i widowiskowych koncertów, z jakich słynie kwartet. Jeden z nich odbył się 30 maja 1998 roku w studiu Programu 3 Polskiego Radia. Było to tuż przed wydaniem drugiej studyjnej płyty grupy, zatytułowanej "Inquisition Symphony", zatem repertuar występu w dużej mierze składał się z utworów z tego właśnie krążka.

Jednym z nich był "For Whom the Bell Tolls" – to właśnie od tego klasyka Metalliki Finowie rozpoczęli koncert przy Myśliwieckiej. Na płycie znalazły się przeróbki także innych przebojów legendy thrash metalu, takie jak "One" czy "Nothing Else Matters", a także cover piosenki "From Out of Nowhere", wykonywanej w oryginale przez formację Faith No More. Wszystkie te utwory zabrzmiały w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. 


Posłuchaj

49:57
Zespół Apocaliptica w studiu Trójki.
+
Dodaj do playlisty
+

 


kc/kor/gs

Polecane