Doradca prezydenta Dudy: Polska posiada gwarancje bezpieczeństwa NATO także w kwestii atomowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– O zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego decyduje prezydent, a nie opozycja, a o Nuclear Sharing zawsze warto rozmawiać – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.

Paweł Sałek zapewnił w "Salonie politycznym Trójki", że "Polska posiada gwarancje bezpieczeństwa NATO także w kwestii atomowej". Gość Polskiego Radia, odnosząc się również do nawoływań opozycji o zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, przyznał, że ta decyzja należy do prezydenta, a nie do opozycji. Stwierdził także, że o Nuclear Sharing, czyli programie NATO, będącym elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego, zawsze warto rozmawiać.

Program Nuclear Sharing umożliwia udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej. Od listopada 2009 r. w ramach Nuclear Sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.

Sałek dodał, że "sprawy bezpieczeństwa Polski są łączone z kwestią próby odzyskania władzy przez KO i to jest zachowanie nieodpowiedzialne oraz niewłaściwe".

Prezydent Andrzej Duda powiedział niedawno w wywiadzie dla "Gazety Polskiej", że Polska rozmawiała ze Stanami Zjednoczonymi o możliwości udziału w programie Nuclear Sharing.

Posłuchaj

12:52
Paweł Sałek: Polska posiada gwarancje bezpieczeństwa NATO także w kwestii atomowej (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Sałek, doradca prezydenta RP
Data emisji: 10.10.2022
Godzina emisji: 8.45

dn/pr/kor

Polecane