Reparacje wojenne. Zbigniew Kuźmiuk: musimy wywierać na Niemcy międzynarodową presję

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reparacje wojenne. Zbigniew Kuźmiuk: musimy wywierać na Niemcy międzynarodową presję
Zbigniew Kuźmiuk podkreślił, że ws. reparacji musimy wywierać na Niemcy międzynarodową presję Foto: PR

- Naszym zadaniem jest prezentowanie tego raportu [ws. strat wojennych] także w stolicach innych krajów europejskich, być może też na forum instytucji europejskich, i wywieranie po prostu presji na Niemcy, stałej, międzynarodowej presji - mówił w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną w sprawie reparacji wojennych, która została przekazana stronie niemieckiej. Rząd federalny Niemiec odrzuca pomysł wypłaty Polsce reparacji, twierdząc, że sprawa ta "jest zamknięta" z prawnego punktu widzenia.

Polskie Radio skierowało do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec pytania dotyczące polskich żądań. MSZ Republiki Federalnej Niemiec ponownie podkreśliło w swojej odpowiedzi, że Polska reparacje otrzymała w części wypłaconej Związkowi Sowieckiemu, zaś w latach 50. zrzekła się dalszych roszczeń. Równocześnie niemiecki rząd nie potrafił wskazać dokumentu, który mógłby o tym świadczyć.

Kuźmiuk: musimy wywierać presję na Niemcy

Stanowisko Niemiec skomentował w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Jego zdaniem takiej odpowiedzi należało się spodziewać. - Spodziewałem się, że Niemcy będą reagowali na tę notę dyplomatyczną właśnie w taki sposób. Reagowali tak przez ponad 30 lat, reagują identycznie teraz.

Europoseł podkreślił, że musimy się uzbroić w cierpliwość, bo Niemcy zawsze robiły i będą robić wszystko, by uniknąć wypłacania reparacji i odszkodowań. Nawet Izrael - zwrócił uwagę Kuźmiuk - musiał czekać na odszkodowania, chociaż czekał najkrócej dzięki presji międzynarodowej. Polityk przypomniał także, że Niemcy niedawno dopiero spłaciły ostatnią ratę reparacji za... I wojnę światową.

- Naszym zadaniem jest prezentowanie tego raportu także w stolicach innych krajów europejskich, być może też na forum instytucji europejskich, i wywieranie po prostu presji na Niemcy, stałej, międzynarodowej presji - mówił Zbigniew Kuźmiuk.

Czytaj również:

Posłuchaj

10:07
Zbigniew Kuźmiuk o reparacjach wojennych ("Trójkowy komentarz dnia")
+
Dodaj do playlisty
+

* * *

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS)
Data emisji: 5.10.2022
Godzina emisji: 18.10

jmo/kor

Polecane