NATO może uderzyć wyprzedzająco w atomowy arsenał Rosji. Bloger tłumaczy doktrynę Sojuszu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
NATO może uderzyć wyprzedzająco w atomowy arsenał Rosji. Bloger tłumaczy doktrynę Sojuszu
W ocenie gościa Polskiego Radia, doktryna NATO zakłada uderzenie wyprzedzające w razie pozyskania informacji o nuklearnym ataku RosjiFoto: PICTOR PICTURES/ Shutterstock

- Jeśli Amerykanie ustalą, że Rosjanie zamierzają użyć broni jądrowej, to odpowiedzią nie będzie uderzenie w ograniczonym zakresie we flotę czarnomorską i to, co Rosjanie mają na Ukrainie, tak się to nie skończy - powiedział w Polskim Radiu 24 były żołnierz i bloger "Wczoraj żołnierz, dziś tata". - W sytuacji, kiedy Pakt poweźmie uzasadnione podejrzenia o możliwości użycia strategicznej broni jądrowej przez przeciwnika, ma prawo do uderzenia wyprzedzającego - zaznaczył.

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby ostrzegł 21 września, że jeśli Rosja użyje przeciwko Ukrainie broni atomowej, spotkają ją surowe konsekwencje. Odniósł się w ten sposób do słów rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który zadeklarował wykorzystanie "wszystkich niezbędnych środków do obrony" Rosji w przypadku zagrożenia dla kraju, i zapewnił, że "nie blefuje".

Strach przez "brudną bombą"

- Mam obraz sytuacji taki, że nie jesteśmy w stanie uniknąć użycia przez Rosję taktycznych ładunków jądrowych, bo takiej broni można uzyć na [stosunkowo] niewielkim, z góry założonym obszarze, do rażenia siły żywej i obiektów militarnych, ale też cywilnych i ona faktycznie ma ograniczony zasięg - ocenił w Polskim Radiu 24 były żołnierz i bloger "Wczoraj żołnierz, dziś tata".

- Jest to broń jądrowa, działa tak samo, jak bomby atomowe zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki i działa długofalowo tak, jak katastrofa w Czarnobylu. Tego nie jesteśmy w stanie uniknąć, bo te pociski mogą być stosowane nawet przez artylerię, nie mówiąc o bombach lotniczych, czy - to też istotne - tzw. brudnych bombach, których Zachód bardzo się bał i boi nadal - dodał.

Uderzenie wyprzedzające w doktrynie NATO

Jak mówił gość "Tematu dnia", "jest kwestia jądrowej broni strategicznej", co do której - zaznaczył - "byłby spokojniejszy". - Użycie strategicznej broni jądrowej wymaga ścisłych procedur nawet w samej armii rosyjskiej. Poza tym, każda wyrzutnia stała, każdy okręt podwodny przenoszący głowice strategiczne, każde lotnisko z którego operują samoloty zdolne przenosić broń jądrową są dziś pilnie obserwowane przez NATO - zaznaczył.

Posłuchaj

11:56
Bloger "Wczoraj żołnierz, dziś tata" wyjaśnia doktrynę obronną NATO w kontekście szantażu atomowego ("Temat dnia"/ PR24)
+
Dodaj do playlisty
+

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

Władysław Teofil Bartoszewski gościem PR24 - zobacz video

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: były żołnierz, bloger "Wczoraj żołnierz, dziś tata"

Data emisji: 3.10.2022

Godzina emisji: 10.22


mbl

Polecane