Poboży: świat nie może uznać nielegalnych aneksji i trzeba być gotowym na każdy scenariusz ze strony Rosji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

 Cywilizacja zachodnia musi dawać jednoznaczny sygnał, że działania militarne Rosji na froncie i próba ich konsumowania nie są uznawane przez społeczność międzynarodową  mówił w Trójce Błażej Poboży, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Polityk zauważył, że znamy takie działania Moskwy z historii: choćby w 1939 roku na okupowanych ziemiach polskich.

Świat zachodni nie powinien uznać nielegalnych aneksji ze strony Rosji, trzeba się przygotować na potencjalne zagrożenia, a Ukraina powinna otrzymać wsparcie. Potrzebna jest solidarność międzynarodowa. Jednym głosem w tej sprawie mówili w "Śniadaniu w Trójce" politycy Błażej Poboży (wiceszef MSWiA), Marcin Kierwiński (PO), Adam Jarubas (PSL) i Jacek Siewiera (Kancelaria Prezydenta).

Jak zaznaczył, prezydent USA Joe Biden zauważył w piątek, że Sojusz będzie wspierał Ukrainę i bronił każdego centymetra NATO.

Poboży oceniał, że ostatnie kroki Rosji są oznaką słabości, jednocześnie zastrzegając, że nie należy tracić czujności.  Na każdym polu  czy to bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne, jak i udział, działania dyplomatyczne w naszych systemach sojuszu, musimy być gotowi na każdy możliwy scenariusz  zaznaczył jednocześnie.

"Trzeba wesprzeć Ukrainę"

Marcin Kierwiński (sekretarz generalny PO, Koalicja Obywatelska) powiedział, że odpowiedzią na działania Rosji powinno być przesłanie jeszcze większej ilości sprzętu wojskowego ukraińskiej armii i jeszcze mocniejsze wsparcie Ukrainy. Zaznaczył, że heroiczny naród ukraiński, ukraińscy żołnierze, odbijają swoje terytoria i powinniśmy tym mocniej wesprzeć ich w tej walce.

Adam Jarubas (europoseł, wiceprezes PSL) odniósł się do przygotowywanego przez UE ósmego pakietu sankcji. W jego ocenie nie będzie on miał tak kluczowego znaczenia, jak uzgodnione już decyzje w sprawie ropy czy gazu. Jak zauważył, pewnie można skracać okres przejściowy, bo w przypadku gazu na porzucenie dostaw z Rosji w UE dano sobie czas do 2027 roku. Apelował o solidarność międzynarodową.

Jacek Siewiera z Kancelarii Prezydenta podkreślił, że fundamentalną sprawą jest stwierdzenie, że "aneksje" były bezprawne i jest to pogwałcenie Karty Narodów Zjednoczonych.

***


Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

50:20
Dyskusja polityków o nielegalnych rosyjskich aneksjach, atakach na Nord Streamy, dezerterach z Rosji (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
GościeBłażej Poboży (wiceszef MSWiA), Marcin Kierwiński (PO), Adam Jarubas (PSL) i Jacek Siewiera (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 01.10.2022
Godzina emisji: 9.06

***

Trójka/PolskieRadio24.pl/agkm/pp/kor

Polecane