Niełatwa droga, by zostać mistrzem ołówka i pędzla

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niełatwa droga, by zostać mistrzem ołówka i pędzla
Droga do zostania artystą malarzem nie jest prosta. Jak rozwijać swoją pasję? Foto: Shutterstock

Redbad Klynstra-Komarnicki nieustająco podąża artystycznym tropem: sprawdza, drąży, docieka... Co to znaczy być artystą? Jak to jest, jak do tego dojść? Kiedy w ogóle jest się artystą? Sprawa wbrew pozorom nie jest prosta, ale też Redbad nie ustaje w wysiłkach. Tym razem, z nauczycielką rysunku, Agnieszką Kotelą-Stołecką, rozmawiał o malarstwie.

Droga do zostania artystą malarzem nie jest prosta. Szczególnie że edukacja rysunku i malarstwa zaczyna się od 45-minutowej lekcji plastyki w szkole. Jak w takim razie rozwijać swoją pasję? Na co zwrócić uwagę? Jak wygląda droga od chęci rysowania do dostania się na najlepsze zagraniczne uczelnie?

– W szkole uczymy wszystkich technik rysunku i malarstwa. Przy okazji również skupiamy się na kwestiach graficznych. Bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób edukuję teraz dzieci i młodzież, mieli moi profesorowie, zarówno z liceum, jak i z Akademii Sztuk Pięknych. To znamiona czasu. W trakcie prowadzenia szkoły uczę się uczenia. Pierwsze zajęcia były dla mnie strasznie stresujące. Podchodzi się do tego jak do stawiania pierwszych kroków: upada się i podnosi  mówiła w Trójce Agnieszka Kotela-Stołecka, nauczycielka rysunku. 

Droga do wyrażenia siebie

– Każdy znajduje swoją drogę na przekazanie tego, co w nim siedzi. Niektórzy potrzebują do tego komputera, a inni jedynie własnych rąk. Dostęp do programów komputerowych to fajna sprawa. Pomaga w rozwijaniu pasji, ale tylko do pewnego momentu. Zdarza się, że odbieram telefony, w których rodzice mówią, że ich dzieci uczyły się online, ale już nastąpił kryzys. Wtedy część z nich pojawia się u mnie w szkole. Chodzi o klimat, miejsce i kontakt z ludźmi, którzy mają podobne pasje – wyjaśniała gość Programu 3 Polskiego Radia. 

– Okazuje się też, że nic nie jest tak proste, jak się wydaje. W edukacji należy przekazać możliwie jak najwięcej wiedzy. Nie udawać, że się czegoś nie rozumie. Młodzi muszą mieć klarowną drogę. Nauczyciel jest po części ich mentorem i psychologiem. To są indywidua, jednostki bardzo wrażliwe. Taką osobę trzeba poznać. Nigdy nie da się tego zrobić na pierwszych zajęciach – podsumowała


Posłuchaj

51:21
Niełatwa droga, by zostać mistrzem ołówka i pędzla (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Agnieszka Kotela-Stołecka (nauczycielka rysunku)
Data emisji: 1.10.2022
Godzina emisji: 12.05

pr/zch/kor


Polecane