Festiwal Kultury bez Barier – szansa na spotkanie różnych światów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Kultury bez Barier – szansa na spotkanie różnych światów
Zwiedzanie wystawy "Kraków od początku, bez końca" jest w programie Festiwalu Kultury bez Barier Foto: Grzegorz Kozakiewicz / Forum

Osoby z różnymi stopniami niepełnosprawności, ale też cała reszta miłośników kultury, zaproszeni są na rozpoczynający się 30 września Festiwal Kultury bez Barier, organizowany równolegle w 15 polskich miastach.

Festiwal Kultury bez Barier to – jak zapewniają organizatorzy – najbardziej otwarte wydarzenie w Polsce. W ten weekend rozpoczyna się jubileuszowa, dziesiąta edycja tej imprezy, adresowanej przede wszystkim do ludzi o różnym stopniu niepełnosprawności. – Co roku staramy się, żeby było coś nowego, żeby nie iść utartą ścieżką, żeby nikt się, przez przypadek, nie zanudził – mówił w Trójce Robert Więckowski, wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier.

Szeroki wybór atrakcji

Wśród dziedzin sztuki, jakie znalazły się w programie tegorocznego festiwalu, są koncerty, seanse filmowe, spektakle teatralne, warsztaty i wystawy. Łącznie jest to ponad 200 wydarzeń w 69 instytucjach kultury działających w 15 miastach. – To jest wreszcie wybór. Na co dzień osoba, która nie widzi, nie słyszy czy jest nadwrażliwa sensorycznie, która budzi się w jakimkolwiek mieście w Polsce, niekoniecznie ma na co pójść do kina czy do teatru – opowiadał rozmówca Piotra Firana.

Gość audycji "Zapraszamy na weekend" zapewniał, że każdy, kto wybierze swoje ulubione wydarzenie z festiwalowego programu, będzie mógł liczyć na to, że będzie ono dostosowane do jego potrzeb i możliwości. Do dyspozycji uczestników festiwalu będą także wolontariusze, którzy pomogą im dotrzeć na miejsce, w którym organizowana jest dana atrakcja.


Posłuchaj

4:29
Robert Więckowski o Festiwalu Kultury bez Barier, cz. 1 (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Piękne słowa i wyciszające pokoje

Niektóre z festiwalowych wydarzeń, takie jak film czy teatr, dostępne są w takiej samej formie dla wszystkich zainteresowanych. Jednak np. wystawy w galeriach są przygotowywane osobno dla osób niewidomych. W jaki sposób się to odbywa? – Trzeba znaleźć słowa, które najbardziej się do tego wszystkiego przykleją. Słowa pełne dokładności informacyjnej, ale też piękna estetycznego, dzięki któremu będzie można odczuć emocje – tłumaczył Robert Więckowski.

W tym roku na szczególnie ciekawą ofertę mogą liczyć uczestnicy festiwalu ze spektrum autyzmu. Specjalnie dla nich organizowane są kameralne wydarzenia w małych grupach, pod opieką odpowiednio przeszkolonych osób. Mają oni także do swej dyspozycji tzw. pokoje wyciszenia. – Jeśli ktoś się poczuje przebodźcowany, ma szansę odejść w takie miejsce, gdzie świat zewnętrzny do niego nie dotrze – wyjaśniał gość programu.

Spotkanie różnych światów

Co ważne, Festiwal Kultury bez Barier adresowany jest nie tylko do osób niepełnosprawnych. Wszyscy są na nim mile widziani. – Proszę się nie wahać, proszę przychodzić. Nam zależy też na tym, żeby podczas tego festiwalu spotykały się te dwa światy, które na co dzień niekoniecznie się spotykają, żebyśmy uczyli się różnorodności i otwierali się na siebie – zachęcał Robert Więckowski.


Posłuchaj

4:56
Robert Więckowski o Festiwalu Kultury bez Barier, cz. 2 (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Festiwal potrwa do 9 października.

Czytaj też:


*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Robert Więckowski (wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier)
Data emisji: 30.09.2022
Godziny emisji: 11.17, 11.25

kc/kor

Polecane