"Skarby śląskiej szafy". Wystawa w Muzeum Górnośląskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Skarby śląskiej szafy". Wystawa w Muzeum Górnośląskim
Wystawa "Skarby śląskiej szafy" w Muzeum Górnośląskim w BytomiuFoto: Dorota Stabik

"Skarby śląskiej szafy" to unikatowa wystawa, którą przygotowało Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Ekspozycja dokumentuje różne aspekty związane ze śląskim strojem, prezentowanym w całej okazałości w podziale na regiony – od Górnego Śląska, poprzez Dolny Śląsk, Śląsk Cieszyński, po Beskid Śląski.

O tym, dlaczego Ślązaczki wkładały pod spódnice kiełbasy, a Ślązacy chodzili z kaniami na głowach, możemy dowiedzieć się z wystawy "Skarby śląskiej szafy". Wchodząc na ekspozycję Muzeum Górnośląskiego, trafiamy do największej skarbnicy strojów śląskich w Polsce. Muzeum Górnośląskie kolekcjonuje zbiory już od przedwojnia. Na wystawie możemy zobaczyć przeszło 200 z nich.

 To skarby, perełki! Rzeczy, które trafiły do naszego muzeum jako pamiątki, ale i przedmioty codziennego użytku, które dotarły tu jako eksponaty – mówi kuratorka wystawy Anna Grabińska-Szczęśniak.

Śląski przekrój

Na wystawie zobaczymy stroje (i poszczególne ich elementy) z całego Śląska: Bytomia, Śląska Cieszyńskiego, górali z Beskidu Śląskiego etc. Ukazane są charakterystyczne dla rejonów barwy, popularne materiały. Zwiedzający zobaczą także poszczególne sposoby noszenia się Ślązaków – stroje młodych i starszych, odświętne oraz codzienne.

Przeczytaj także:


Co ciekawe, choćby w stroju rozbarskim, czerń uważana była za barwę elegancką, uroczystą. Dlatego kobiecy strój ślubny był w okolicach Bytomia czarny – składał się z czarnej jakli (kamizelki) i czarnej kiecki (spódnicy), jasnym, kolorowym elementem był fartuch. Dopiero do oczepin panna młoda zakładała jasną spódnicę.

Przymierzyć i sfotografować

Atrakcją jest z pewnością możliwość przymierzenia poszczególnych elementów stroju i uwiecznienie tego na fotografii.  Będzie można ubrać się od początku do końca. Podpowie to film. Które guziki zapinać, co włożyć, fartuch pod spodem czy na wierzch? Do tego jeszcze jak każdy z elementów się nazywa – opisuje kuratorka.

Wszystko dopracowane

Muzeum odkrywa przed widzami wiele sekretów śląskich strojów. Łącznie z tym, że można zajrzeć… pod kobiecą kieckę!  Ponad nami wisi manekin w kiecce, by zobaczyć, jak wiele warstw jest wkładanych pod kieckę! Te halki pod nią były nie do pokazywania! A choć nikt ich nie widział, to są przepięknie zdobione: haftowane, dziergane. Wszystko jest dopracowane od początku do końca  podkreśla Anna Grabińska-Szczęśniak.


Posłuchaj

3:19
Wystawa "Skarby śląskiej szafy" w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Dorota Stabik
Data emisji: 30.09.2022
Godziny emisji: 11.45

mg/mk/kor

Polecane