VIII ogólnopolska Noc Bibliotek "To się musi powieść"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
VIII ogólnopolska Noc Bibliotek "To się musi powieść"
Biblioteka/zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Stokkete

Noc Bibliotek to jedno z najważniejszych wydarzeń czytelniczych w Polsce: wielkie święto bibliotek i czytelników. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako otwartych, najbliższych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi. 8. edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbędzie się w sobotę 1 października 2022 r. pod hasłem "To się musi powieść" w ponad 1300 bibliotekach w całej Polsce.

Do wydarzenia codziennie dołączają kolejne miejsca – biblioteki publiczne, szkolne, wyższych uczelni, instytucji, organizacji, najstarsze książnice, ale też biblioteki społeczne, zakładane oddolnie przez sąsiadów.

W bibliotekach tej niezwykłej nocy czekają na czytelników specjalne wydarzenia: niecodzienne spotkania z literaturą, jej gwiazdami i integracja z sąsiadami, w tym gośćmi z Ukrainy. Odbędą się m.in.: ogólnopolska gra twórcza "To się musi powieść", spotkania śpiewacze, wieczory opowieści, a także: rozgrzewki z opasłymi tomami, nocowania w bibliotece, ostre dyżury literackie, warsztaty detektywistyczne, wystawy zbiorów specjalnych i zwiedzanie magazynów, pokazy filmowe, silent disco i potańcówki, warsztaty międzypokoleniowe, maratony czytania, łasuchy literackie i wiele innych nietypowych wydarzeń z książkami w roli głównej.


VIII Noc Bibliotek "To się musi powieść" VIII Noc Bibliotek "To się musi powieść"

1 października o godz. 21.00 uroczyście zainaugurujemy 8. Noc Bibliotek w odnowionych wnętrzach czytelni Biblioteki Narodowej w Warszawie w licznym gronie twórców. W programie m.in.: wieczór opowieści z Małgorzatą Litwinowicz i Oleną Yeremenko oraz spotkanie śpiewacze z Adamem Strugiem i wierszami Bolesława Leśmiana. Prowadzenie: Magdalena Warzecha. Wydarzenie będzie transmitowane do bibliotek w całej Polsce.

Więcej informacji na temat VIII ogólnopolskiej Nocy Bibliotek można znaleźć na stronie nocbibliotek.pl. A tutaj można obejrzeć spot promocyjny "To się musi powieść".

Noc Bibliotek współtworzą: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (główny organizator), Fundacja "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom" i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Polecane