Biblioteka Muzeum Warszawy - co kryją jej zbiory?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Biblioteka Muzeum Warszawy - co kryją jej zbiory?
Biblioteka Muzeum Warszawy mieści się na warszawskiej StarówceFoto: shutterstock/BBA Photography

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 co tydzień będziemy odwiedzać biblioteki mieszczące się przy muzeach, galeriach, instytutach kultury i uczelniach artystycznych. Zaczynamy od Biblioteki Muzeum Warszawy.

Nie ma lepszego miejsca dla Muzeum Warszawy niż warszawska Starówka. To tam na Rynku Starego Miasta jest zlokalizowane muzeum, a w nim biblioteka. Wraz z Gosią Jakubowską sprawdzamy, co ciekawego ta placówka ma w swoich zbiorach.  

Grafiki i mapy

Wygodną i urządzoną ze smakiem czytelnię Biblioteki Muzeum Warszawy zdobią niezwykłe grafiki. Malowidła te wcześniej wisiały w gabinecie grafików wydawnictwa Iskry. Po przeprowadzce wydawnictwa trafiły do staromiejskiej biblioteki.

W zbiorach biblioteki można znaleźć wiele niecodziennych dzieł, ale także mapy, między innymi plan Warszawy z 1655 roku. - Jeśli weźmiemy mapy z różnych okresów, zobaczymy, jak na przestrzeni lat zmieniała się stolica, jak zmieniał się układ ulic - opowiada Grażyna Dyneka, bibliotekarka. - Dzięki temu możemy porównać, które z nich zostały do naszych czasów. Możemy sprawdzić, gdzie szukać tej starej Warszawy i jak za pomocą tych map ją odnaleźć.

Czasopisma i starodruki

W drugiej części czytelni możemy się natknąć na księgi, w których znajdują się oprawione czasopisma od 1946 roku. W zasobach biblioteki znajduje się kronika Warszawy, a także przewodniki po stolicy z podziałem na każdy zabytek. Żeby sprawnie poruszać się wśród zbiorów, można posłużyć się specjalnie przygotowanym wykazem. W bibliotece można także przejrzeć powszechne i dobrze kiedyś znane książki telefoniczne.

Skarbami biblioteki są starodruki i rękopisy. - Zielone okładki przyciągają wzrok. W naszych zbiorach znajdują się zbiory rapperswilskie, które trafiły do naszych zasobów po likwidacji biblioteki w Raperswilu - tłumaczy bibliotekarka. - Publikacje dotyczą one nie tylko Warszawy, ale również miast całej Polski. Między innymi możemy obejrzeć "Badania prehistoryczne w województwie śląskim w roku 1933".


Posłuchaj

5:16
W audycji mówimy o zbiorach Biblioteki Muzeum Warszawy (Stacja Kultura/Czwórka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Biblioteka cały czas poszerza profil. Jak zapewnia nasza przewodniczka, nie ogranicza się tylko do przeszłości. - Interesują nas także publikacje dotyczące przyszłości Warszawy, zarówno architektury, struktury miasta, jak i fenomenu Warszawy - opowiada Grażyna Dyneka. - Działalność muzeum i biblioteki to nie tylko przechowywanie druków i eksponatów. Biblioteka Muzeum Warszawy organizuje cykliczne wydarzenia, wśród nich debaty, warsztaty, wykłady, a także spacery.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Gosia Jakubowska

Data emisji: 29.09.2022

Godzina emisji: 10.40

aw/kor

Polecane