"Teatr potrzebuje dziś innych emocji". Nowy repertuar w Galerii Studio

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Teatr potrzebuje dziś innych emocji". Nowy repertuar w Galerii Studio
At the beginning of December, The Cheerful Hamlets will be staging their own version of Shakespeare's Macbeth.Foto: alphaspirit/ Shutterstock

- Teatr jest dziś w ciekawej sytuacji i potrzebuje nowego języka, nowego spotkania z widownią - mówił w rozmowie z Czwórką Marcin Cecko, kierownik literacki z Teatru Galeria Studio w Warszawie. 

W przyszłych sezonach Teatr Galeria Studio ma się rozwijać i zmieniać. - Gdy oglądam ostatnio spektakle teatralne, jest mi ciężko, bo widzę silne emocje i dramaty. Nie oznacza to, że teatr powinien być lekki, ale warto znaleźć w nim inne emocje. Będziemy badać ten temat, rozmawiając z naszymi widzami - podkreślał Marcin Cecko. Jak tłumaczył, po pandemii zmieniło się podejście widzów do doświadczeń w teatrze. - Po lockdownie i "skurczonej rzeczywistości" przychodzimy do teatru z innego powodu. Widać wyraźnie, które premiery miały miejsce przed pandemią, a które po niej. Pojawiła się inna forma bliskości i czułości - podkreślał gość Czwórki.  

Zdaniem Elżbiety Kowalkowskiej jedną z najtrudniejszych grup wiekowych odbiorców teatralnych jest nastoletnia młodzież. - To ludzie, dla których repertuaru jest bardzo mało. Jest niewiele tekstów i pomysłów na tematy na spektakle. Wiek 12-15 wciąż jest tajemniczy i pozostaje do odkrycia - podkreślała. - Są jednak spektakle "ponad wiekiem". Można je kierować do rodzin, wielu pokoleń. To kodowanie wielotorowe i każdy znajdzie tu coś dla siebie - podkreślała.

Posłuchaj

16:41
O nowościach w Teatrze Galeria Studio opowiadają Elżbieta Kowalkowska i Marcin Cecko (Stacja Kultura/Czwórka)
+
Dodaj do playlisty
+

W nowym sezonie w Teatrze Galeria Studio w Warszawie pojawi się m.in. spektakl kulinarno-kryminalno-przygodowo-podróżniczy "Jadłonomia", za który odpowiedzialna jest m.in. gość Czwórki. - Wydaje nam się, że kulinaria, przygoda, fantasy i spektakl drogi super się łączą - mówiła Elżbieta Kowalkowska. - Chcemy przełożyć filozofię na nowo napisaną historię. Z nami na pokładzie jest dramatopisarz Jan Czapliński, który napisał sztukę "Wyspa - jadłonomia" - wyliczała. Bohaterką tej opowieści będzie postać zainspirowana anime. - To dziewczynka, która ma w sobie coś z księżniczki, a jednocześnie wojowniczki o zmianę myślenia o klimacie - podkreślała. W Galerii Studio w nowym roku pojawi się także m.in. premiera reżysera Łukasza Twarkowskiego, który - jak tłumaczył Marcin Cecko - "myśli multimedialnie" i zmienia doświadczenia publiczności w teatrze.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marcin Cecko (dramaturg, kierownik literacki, Teatr Galeria Studio), Elżbieta Kowalkowska (pedagog teatru, twórca spektaklu inspirowanego "Jadłonomią")

Data emisji: 29.09.2022

Godzina emisji: 11.14

kd/kor

Polecane