Torebka Kelly - kunszt i rzemieślnicza precyzja z filmu Hitchcocka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Torebka Kelly - kunszt i rzemieślnicza precyzja z filmu Hitchcocka
W swojej garderobie wielu by chciało mieć torebkę KellyFoto: pixabay/UniBay

Torebka Kelly, zaprojektowana w przepięknym trapezoidalnym kształcie, wykonana jest z największą precyzją z luksusowych skór. Nie nosiłaby tej nazwy, gdyby nie film Alfreda Hitchcocka.

Torebka Kelly to produkt firmy Hermes. Dziś jest synonimem luksusu, możemy dojrzeć ją na ramionach celebrytów i milionerów. Jest prestiżowa i luksusowa. Nie jest łatwo zdobyć taki dodatek.

Każda torebka Kelly wykonywana jest z najwyższą starannością i precyzją przez jednego rzemieślnika, któremu wykonanie jej zajmuje od 18 do 24 godzin. Ma 680 szwów, które przykryte są 36 oddzielnymi kawałkami skóry. 

Projekt torebki Kelly opiera się na torbie z 1882 roku - przyczepianej do siodła. Model zmieniany był w 1923 i 1926 roku. Nosiły ją sławy i wpływowi politycy. Z czasem rozwinęła się w stylowy i elegancki produkt, który można było postawić na metalowych nóżkach. 

Sama nazwa Kelly powstała przez przypadek. - Podczas kręcenia filmu "Złapać złodzieja" Alfred Hitchcock pozwolił swojej kostiumografce na zakup szeregu dodatków. Ta zdecydowała się na akcesoria od domu mody Hermes - mówi Ada Janiszewska. - W filmie grała Grace Kelly, księżna Monako, która zakochała się w tej torebce i potem pojawiała się z nią wielokrotnie - dodaje. 


Posłuchaj

7:21
Historię torebki Kelly opowiada Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ada Janiszewska przypomina, że księżna też tą torebką zasłaniała ciążowy brzuszek, gdy czatowali na nią paparazzi. Właśnie takie zdjęcia trafiły na okładki czasopism. To czytelnicy nazwali torebkę "Kelly". 

Dziś torebki Kelly to gadżet niezwykły, niecodzienny, dzieło sztuki. Podszewka wykonana jest ze skóry koziej, cała reszta zaś z wytrzymałej skóry o pięknych wzorach. Nie każdy może ją mieć - trzeba trafić na listę klientów, by móc wybrać sobie kolor skóry, długość paska. Torebka Kelly kosztuje dziś od kilkudziesięciu do ponad stu tysięcy dolarów. Chętnie kupują ją kolekcjonerzy. Najdroższa z nich została sprzedana za 125 tysięcy dolarów.


Hermès Kelly Bag: A Brief History - Kodner Galleries/Kodner Galleries 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 29.09.2022

Godzina emisji: 11.42

pj/kor

Polecane