Do końca sezonu PGE zaimportuje 10 mln ton węgla. Dąbrowski: nie będzie problemów w zimie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Sprowadziliśmy już 4 mln ton węgla, do końca roku będzie to 8 mln ton. Natomiast do końca sezonu łącznie zaimportujemy 10 mln ton. To o 30 proc. więcej, niż do tej pory sprowadzały wszystkie spółki w Polsce, jeśli chodzi o import drogą morską. Pragnę zapewnić wszystkich klientów PGE, że nie będzie problemów z węglem w zimie - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia prezes spółki Wojciech Dąbrowski.

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski opowiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia na temat aktualnej sytuacji energetycznej w Polsce. Jak wskazał, "PGE dostało zadanie specjalne, jakim jest zasypanie na rynku luki po węglu rosyjskim, który został objęty embargiem". - Dlatego nasza wyspecjalizowana spółka, która od lat importuje węgiel - do tej pory w sposób hurtowy - otrzymała zadanie specjalne - import także dla klientów komunalnych i indywidualnych - wskazał.

Jak dodał PGE "konsekwentnie realizuje to zadanie". - Do dziś (czwartek - red.) sprowadziliśmy już 4 mln ton węgla. Do końca roku kalendarzowego będzie to 8 mln ton. Natomiast do końca sezonu łącznie zaimportujemy 10 mln ton węgla. To o 30 proc. więcej, niż do tej pory sprowadzały wszystkie spółki w Polsce, jeśli chodzi o import węgla drogą morską - wyjaśnił. - Pragnę zapewnić wszystkich klientów PGE, że nie będzie problemów z węglem w zimie - podkreślił.

. .

Bezpieczeństwo energetyczne Polski

Gość audycji wskazał ponadto, że "sprowadzany przez PGE węgiel jest wysokiej jakości i ma wysoką wartość opałową". - Nasz węgiel jest badany w porcie nadania i odbioru przez niezależne i certyfikowane laboratoria. Każdy transport ma potwierdzenie certyfikatem, że spełnia określone, bardzo wysokie parametry. Węgiel kupowany od PGE jest węglem pewnym i takim, który się dobrze pali - zaznaczył.

Wojciech Dąbrowski poinformował również, że jego spółka w tym tygodniu uruchomiła specjalną infolinię oraz sklep internetowy, za pośrednictwem którego są zbierane zamówienia od samorządów, klientów instytucjonalnych, a także - czego nie było do tej pory - od przedsiębiorstw. - Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w Polsce może od nas kupić minimum 25 ton węgla. To jest takiej średniej wielkości ciężarówka. Także myślę, że to jest ilość, która już powinna skrócić dystans między importerem a klientem. Wyeliminowanie pośredników sprawi, że cena węgla będzie niższa - zaznaczył.

Sprzedaż i dystrybucja węgla

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej powiedział, że "spółka sprzedaje groszek, czyli ten rodzaj węgla, który jest najbardziej poszukiwany przez klientów indywidualnych, w cenie 2100 zł + VAT; z kolei miał w cenie 1700 zł + VAT".

Gość audycji podkreślił też, że odpowiedzialność za zapewnienie potrzeb energetycznych dla mieszkańców poszczególnych gmin leży po stronie samorządów. - Zwracamy się więc z apelem do samorządów, aby te kupowały one od nas węgiel bezpośrednio i redystrybuowały go mieszkańcom gmin bez nakładania zbędnej marży. Tak, by skrócić dystans między importerem a klientem, by klient w konsekwencji otrzymał jak najtańszy surowiec - wskazał.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

13:55
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski o aktualnej sytuacji energetycznej w Polsce ("Sygnały dnia"/ Program 1 Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Wojciech Dąbrowski (prezes PGE) 

Data emisji: 29.09.2022 r.

Godzina emisji: 8.15

ng

Polecane