Otwarcie Baltic Pipe. Anna Zalewska: ta inwestycja to wynik konsekwentnej polityki uniezależniania nas od Rosji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Otwarcie Baltic Pipe. Anna Zalewska: ta inwestycja to wynik konsekwentnej polityki uniezależniania nas od Rosji
We wtorek w tłoczni Goleniów nastąpi otwarcie gazociągu Baltic PipeFoto: twitter.com/GAZ_SYSTEM

Jak powiedziała w "Trójkowym komentarzu dnia" europoseł PiS Anna Zalewska, decyzja o stworzeniu i uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe była podyktowana koniecznością ostatecznego uniezależnienia się od Rosji. Gość audycji dodała ponadto, że duński odcinek gazociągu osiągnie pełną przepustowość wcześniej, niż zakładano, czyli już w listopadzie.

We wtorek przed południem w tłoczni Goleniów nastąpi otwarcie gazociągu Baltic Pipe. W uroczystości weźmie udział prezydent Andrzej Duda, premierzy Polski Mateusz Morawiecki oraz Danii Mette Frederiksen, a także przedstawiciele rządów obu państw.

Jak powiedziała w "Trójkowym komentarzu dnia" europoseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska, decyzja o stworzeniu i uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe była bardzo istotną sprawą w 2016 r. i była podyktowana zamysłem między innymi "ostatecznego i konsekwentnego uniezależnienia się od Rosji". – Chodziło o to, żeby nie podpisywać już kolejnego kontraktu, który – jak państwo pamiętają – miał obowiązywać jeszcze kilkanaście lat, ponieważ tak chciał ówczesny wicepremier pan Waldemar Pawlak – przypomniała.

Gość audycji wyraziła także zadowolenie z faktu, że od 1 października rurami po raz pierwszy popłynie gaz. – W piątek została podpisana umowa. Teraz jeszcze czekamy na dokończenie dwóch duńskich inwestycji, które zostały zatrzymane przez ekologów i trzeba było zmieniać pewne kwestie dotyczące oddziaływania na środowisko – wskazała członek partii Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy.

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe

Anna Zalewska dodała ponadto, że celem inwestycji jest, aby od stycznia nadchodzącego roku gazociągiem płynęło 10 miliardów sześciennych gazu rocznie. Dodała zarazem, że przedstawiciele rządu w Danii zapewniają, że będą gotowi zrealizować to założenie już pod koniec listopada bieżącego roku.

Zapytana o to, czy Polakom nie zabraknie gazu podczas nadchodzącej zimy, oraz o to, czy będzie ich stać, by zapłacić za ten surowiec, gość audycji odpowiedziała, że "kiedy mówimy o gazie dla obywateli, to w tej kwestii jesteśmy o tyle spokojni, że mamy regulatora, który obywatelom nie pozwoli płacić tak bardzo dużo". – Natomiast ten regulator sporo ma jeszcze, wraz z Komisją Europejską, do zrobienia, aby nie dotknęło to przedsiębiorców i samorządowców – wyjaśniła europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

10:01
Anna Zalewska o otwarciu Baltic Pipe (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadził: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Anna Zalewska (europoseł Prawa i Sprawiedliwości)
Data emisji: 26.09.2022 r.
Godzina emisji: 18.10

ng/pr

Polecane