Transport przyszłości – jaki będzie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Transport przyszłości – jaki będzie?
Matematyka w transporcie – jak to działa?Foto: Shutterstock.com

Kiedy mówimy o przyszłości, jednym z poważniejszych zagadnień jest kwestia transportu: szybkiego, taniego, ekologicznego. Jak będzie wyglądał polski transport w przyszłości? O tym – w "Trójkowym punkcie technicznym". 

W ciągu najbliższych lat czeka nas realizacja wielu kluczowych inwestycji, takich jak: tunel kolejowy między Łodzią Fabryczną a Kaliską, budowa CPK, oddanie wielu ważnych magistral i budowa infrastruktury wodorowej. W Trójce opowiedzieliśmy o tym, jak najważniejsze z nich zmienią polski transport.

– By w połowie stulecia móc dalej się rozwijać, już teraz należy zastanowić się, jak będzie wyglądała kwestia transportu i infrastruktury w naszym kraju – usłyszeliśmy w Trójce. – 2050 rok to połowa stulecia i świetny punkt odniesienia. Ponadto to właśnie do tej daty mamy zrealizować wszelkie działania dążące do neutralności klimatycznej. Dodatkowo, jak wynika z raportu PWC, aż 70 proc. infrastruktury, która będzie istnieć w 2050 roku, nie została jeszcze wybudowana. To daje nam ogrom możliwości – zaznaczył prowadzący audycję Paweł Truski. 

Wielkie zmiany

Czekają nas duże zmiany. Jak zwraca uwagę dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia, przed nami elektryfikacja transportu oraz szersze użycie wodoru. – To, że brakuje nam pewnej istotnej infrastruktury, która została już wbudowana w tak zwanej starej Europie, jest dla nas olbrzymią szansą. Możemy od razu zastosować najnowocześniejsze technologie. Ich wdrożenie w państwach starej Unii jest bardzo kosztowne i napotyka szereg ograniczeń. My jesteśmy więc w znacznie lepszej sytuacji – wyjaśniał Mikołaj Wilt, prezes spółki CPK. – Stawiałbym przede wszystkim na autonomię, głównie w ruchu kolejowym – dodał. 

Posłuchaj

7:42
Jaki będzie transport przyszłości w Polsce? (Trójkowy punkt techniczny)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także

W trosce o środowisko 

Plany zakładają, że od 2035 roku nie będzie można rejestrować ani sprzedawać aut o napędzie spalinowym. Jak zaznaczają eksperci, wraz z nowymi możliwościami i zmianą pokoleniową zmieni się także podejście do posiadania samochodu. Nie będzie on już wyznacznikiem statusu materialnego i społecznego. Pozostaje także kwestia poruszania się po Europie. Na razie wielu z nas chętnie korzysta z tanich linii lotniczych, co nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Szacuje się, że szybki pociąg i dobre połączenia ze stolicami europejskimi przyczyniłyby się do częstszego korzystania z tego środka transportu w komunikacji międzynarodowej.

***

Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 26.09.2022
Godzina emisji: 11.19

zch

Polecane