Nowość na kanale "Radiobook": "Uroda życia" Stefana Żeromskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowość na kanale "Radiobook": "Uroda życia" Stefana Żeromskiego
Nowość na kanale "Radiobook": "Uroda życia" Stefana Żeromskiego Foto: Polskie Radio

W serii Polskiego Radia "Radiobook" po raz kolejny sięgamy po prozę Stefana Żeromskiego. "Urodę życia", prawdopodobnie napisaną w krótkim, zakopiańskim okresie autora, wydała w roku 1912, w Krakowie Spółka Nakładowa "Książka". Powieść w zaborze rosyjskim nie miała szansy na wydanie z racji carskiej cenzury.

Piotr Rozłucki jest synem Jana, powstańca, wspomnianego przez Żeromskiego w noweli „Echa leśne”. Mimo ostatniej woli ojca, by był Polakiem, wychowany przez stryja generała, staje się wiernym Rosji oficerem armii carskiej. Jego nastawienie zmienia się, kiedy widząc grób ojca, powstańca styczniowego, poznaje jego tragiczne losy. Pragnie wrócić do polskich korzeni, ale w jego życiu pojawia się piękna Rosjanka Tatiana. Piotr musi wybrać między trudnym losem Polaka, a tytułową urodą życia. 

Kanwą powieści była historia Jana Marcińczyka, oficera armii carskiej (a po roku 1918 majora piechoty Wojska Polskiego), który osobiście opowiedział Żeromskiemu o przypadkach ze swojej służby.

"Urodę życia" dwukrotnie zekranizowano w okresie międzywojennym. W roku 1921 niemy film z Józefem Węgrzynem w roli głównej wyreżyserowali William Wauer i Eugeniusz Modzelewski. W roku 1930 powstała również niema, ale z czasem udźwiękowiona ekranizacja Juliusza Gardena z Adamem Brodziszem w roli głównej oraz Eugeniuszem Bodo i Stefanem Jaraczem w rolach drugoplanowych.

Audiobook doskonale został zinterpretowany w roku 1994, w studiach Polskiego Radia, przez wybitnego, nieżyjącego już aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego Krzysztofa Kolbergera.

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, , m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

Polecane