"Nie zamierzamy wpuszczać Rosjan uciekających przed mobilizacją". Stanowcza deklaracja wiceszefa MSWiA

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nie zamierzamy wpuszczać Rosjan uciekających przed mobilizacją". Stanowcza deklaracja wiceszefa MSWiA
Maciej WąsikFoto: PR24

- Na naszej granicy (z Rosją) w obwodzie kaliningradzkim nie notujemy zwiększonego ruchu (...). Przypomnę, że ograniczenia wizowe działają i my nie zamierzamy wpuszczać do Polski hurtem żadnej grupy Rosjan, nawet tych, którzy będą mówili, że uciekają przed mobilizacją. To jest zbyt niebezpieczne działanie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Niedawno Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję o zaostrzeniu zasad wjazdu do Polski dla Rosjan. Tymczasem w środę w Rosji ogłoszono tzw. częściową mobilizację, która ma dotyczyć ok. 300 tys. rezerwistów. Już wiadomo, że część młodych Rosjan próbuje uciec z kraju do państw, z którymi Rosja ma ruch bezwizowy, część unika służb innymi metodami, są też osoby, które starają się przedostać z Rosji do Unii Europejskiej.

Wąsik: wpuszczenie Rosjan byłoby niebezpieczne

W związku z ogłoszoną mobilizacją w niektórych europejskich państwach, a także wśród części publicystów, także w Polsce, pojawiły się pomysły, by przyjmować uciekających przed mobilizacją Rosjan, jako tych, którzy są przeciwnikami reżimu Władimira Putina. M.in. taką zapowiedź poczyniły Niemcy. W Polskim Radiu 24 wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik zapowiedział, że Polska nie planuje robić podobnie.

- My na naszej granicy (z Rosją) w obwodzie kaliningradzkim nie notujemy zwiększonego ruchu (...). Przypomnę, że ograniczenia wizowe działają i my nie zamierzamy wpuszczać do Polski hurtem żadnej grupy Rosjan, nawet tych, którzy będą mówili, że uciekają przed mobilizacją. To jest zbyt niebezpieczne działanie - mówił Maciej Wąsik.

Rosjanie uciekają przed mobilizacją? "To nie jest wojna Putina"

Na uwagę, że Niemcy zamierzają takie osoby wpuszczać, wiceszef resortu spraw wewnętrznych podkreślił, że jest to bardzo niebezpieczne. - To oczywiste zagrożenie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nawet jeśli większość z nich, to będą ludzie, którzy szczerze uciekają przed wojną, to część z nich, to będą ludzie, którzy utrzymują kontakty z tamtejszymi służbami i będą w określonych celach przyjeżdżać, m.in. po to, żeby siać zamęt, dezinformację, by dezintegrować rosyjskie środowiska opozycyjne - wymieniał Wąsik.

Przypomniał, że "to nie jest tylko wojna Putina, to jest wojna Rosjan". - Do momentu, kiedy rozpoczęła się mobilizacja, to była euforia w Rosji - dodał.

Maciej Wąsik mówił także o bezpieczeństwie cyberprzestrzeni i nieustających cyberatakach na Polskę, z którymi radzą sobie polskie służby.

Czytaj również:

Posłuchaj

15:13
Maciej Wąsik o ograniczeniach wizowych dla Rosjan oraz reakcji Polski na mobilizację w Rosji ("Temat dnia / Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty
+

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Maciej Wąsik (wiceminister spraw wewnętrznych i administracji)
Data emisji: 23.09.2022
Godzina emisji: 15.06

PR24/jmo

Polecane