Jan Piekło o wizycie Andrzeja Dudy w USA: polski prezydent odgrywa istotną rolę na arenie międzynarodowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Ze zdaniem Polski w tej chwili zaczynają się liczyć również zachodnie kraje UE, które do tej pory były w tej kwestii bardzo wstrzemięźliwe – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

"Zatrzymanie tendencji imperialistycznych Rosji to jest fundament pokoju"  mówił w Nowym Jorku Andrzej Duda. Prezydent zakończył właśnie trzydniową wizytę w ONZ. Jej głównym punktem było wystąpienie podczas dorocznej debaty przywódców organizacji, a najważniejszym tematem rozmów sytuacja na Ukrainie. Do Nowego Jorku prezydent leciał z Londynu, gdzie rozmawiał z nową premier Wielkiej Brytanii Liz Truss. Razem z nim rządowym samolotem do USA podróżował szef NATO Jens Stoltenberg.

Jan Piekło zgodził się, że polski prezydent odgrywa istotną rolę.  To nie jest jakaś zmiana, tylko to jest skoordynowana i prowadzona od początku polityka, która jest w stosunku do Ukrainy przyjazna  powiedział. - Jego słowa w tej chwili są ważne - podkreślił. 

 Ze zdaniem Polski w tej chwili zaczynają się liczyć również zachodnie kraje UE, które do tej pory były w tej kwestii bardzo wstrzemięźliwe  ocenił gość Trójki. Jak zaznaczył, jeśli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznaje, że Polska miała rację i należało słuchać zdania Polski, że Rosja jest zagrożeniem, to to o czymś świadczy.

PiS od lat zajmuje antyrosyjskie stanowisko, ale teraz także Donald Tusk próbuje przedstawić się jako ten, który ostrzegał przed polityką Kremla. Jan Piekło, komentując tę sytuację, wskazał, że pamięta trafną wypowiedź Radosława Sikorskiego, że Nord Stream 1 to nowy pakt Ribbentrop-Mołotow. 

– Niestety, są dokumenty, są zdjęcie Donalda Tuska z prezydentem Putinem  powiedział gość audycji. Podkreślił, że była też głośno wyrażana wiara, że Rosja nam pomoże w wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej.  Zbliżają się wybory i wszystkie metody są dozwolone, natomiast nie da się przekłamać historii  podsumował.


Posłuchaj

12:28
Jan Piekło o polityce zagranicznej Polski ws. Ukrainy (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Jan Piekło (były ambasador RP na Ukrainie)
Data emisji: 23.09.2022
Godzina emisji: 8.45

fc

Polecane