Teatr Telewizji u progu nowego sezonu – Kalina Cyz gościem Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teatr Telewizji u progu nowego sezonu – Kalina Cyz gościem Trójki
Kalina CyzFoto: PAP/Marcin Obara

Od początku września trwa nowy sezon, także w Teatrze Telewizji Polskiej. Gościem "Trójki pod księżycem" była Kalina Cyz, dyrektor Teatru TVP oraz TVP Kultura.

Kalinę Cyz zapytaliśmy o stosunek premier do powtórek, o rocznicowy repertuar (Rok Romantyzmu i nie tylko) oraz o miejsce dramaturgii współczesnej, ale także o to, ile scen ma Teatr TVP. W imieniu starszych słuchaczy zapytaliśmy też o to, dlaczego Kobra nie powraca. W imieniu nastoletnich, czy muszą oglądać wyłącznie adaptacje lektur szkolnych i to – przede wszystkim – w wersji internetowej. 

W drugiej części wydania przedstawiliśmy podsumowanie 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, czyli rozmowę nagraną w ostatnim dniu festiwalu z jego wieloletnim dyrektorem Leszkiem Kopciem. Nie była to rozmowa o laureatach, gdyż odbywała się przed ogłoszeniem werdyktów zespołów jurorskich. Laureatów przedstawił Ryszard Jaźwiński w niedzielnej specjalnej audycji porannej.

Aleja Filmowców Polskich w Gdyni (fot. Barbara Marcinik) Aleja Filmowców Polskich w Gdyni (fot. Barbara Marcinik)

Część trzecia wydania poświęcona była rozpoczętemu Festiwalowi Literackiemu, który ma już ponad 25 lat, ale po raz pierwszy gości w… Kołobrzegu. Połączyliśmy się z twórcą tego festiwalu oraz redaktorem Biura Literackiego Arturem Bursztą. Festiwal odbył się po raz pierwszy w 1996 roku, przemieszczał się, ale do tej pory w obrębie Dolnego Śląska. Skąd pomysł, by przemierzyć kilkaset kilometrów i znaleźć się na Zachodnim Wybrzeżu?

W programie festiwalu pod nową nazwą "TransPort Literacki" – premiery książkowe, "Nowy europejski kanon literatury", Ukraine Fest i wiele innych atrakcji. Wśród nich – równoczesna z premierą światową – premiera wywiadu-rzeki z Nickiem Cave'em pod tytułem "Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia" w przekładzie Tadeusza Sławka.

Plakat promujący TransPort Literacki Plakat promujący TransPort Literacki

Posłuchaj

1:54:26
Teatru Telewizji u progu nowego sezonu – Kalina Cyz gościem Trójki (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 15.09.2022
Godzina emisji: 0.06

bm

Polecane