Poczuj się jak motorniczy… w Europejskim Dniu bez Samochodu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poczuj się jak motorniczy… w Europejskim Dniu bez Samochodu
Symulator Politechniki Krakowskiej dostępny dla wszystkich, którzy chcą poznać prace motorniczego Foto: Shutterstock

Nieprzewidziane zdarzenia drogowe, zmieniające się warunki atmosferyczne czy wtargnięcia pieszych pod nadjeżdżający pojazd – praca motorniczego, mimo prowadzenia tramwaju po torze, wcale nie jest tak prosta, jak się wydaje. Wszyscy chętni mają szansę przekonać się o tym w Krakowie. Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu Politechnika Krakowska zaprasza na przejażdżkę unikatowym symulatorem. 

Na wirtualną przejażdżkę symulatorem tramwaju zapisać mogą się wszyscy chętni. Jak podkreślają odpowiedzialni za projekt, to pierwszy polski symulator tramwaju, składający się z wiernie odzwierciedlonej kabiny, układu projekcji scenerii jazdy, stanowiska instruktażowego oraz specjalnego programu symulacji jazdy. 

 W symulatorze można poczuć, jak prowadzi się tramwaj. Chętni mają okazję wsiąść do rzeczywistej, wybudowanej w prawdziwych wymiarach kabiny, zasiąść w fotelu i przejechać się po wirtualnym mieście. Wszystko wygląda dokładnie tak, jak podczas prowadzenia rzeczywistego pojazdu. Całość odbywa się pod okiem instruktora, a inicjatywa daje możliwość przekonania się, że praca motorniczego nie jest tak prosta, jak by się wydawało – mówił dr Maciej Górowski z Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.

Nietuzinkowe doświadczenie 

 To, że pojazd tramwajowy jedzie po szynach, wcale nie ułatwia jego prowadzenia. Czasami wręcz je utrudnia. Nasz symulator wiernie odzwierciedla rzeczywiste warunki, takie jak m.in. układ projekcji scenerii, wyświetlany na wszystkich szybach, łącznie z odzwierciedleniem dźwięków. To rzeczywiste warunki pracy motorniczych. Ponadto symulator jest wyposażony w stanowisko instruktorskie, z którego możemy wdrażać różne sytuacje, takie jak zmianę warunków atmosferycznych, zmianę pogody czy zdarzenia drogowe. Chodzi o to, byśmy nie uczyli się jazdy na pamięć – wyjaśniał gość Trójki. 

To niejedyne rzeczy, z jakimi będą musieli zmierzyć się chętni do prowadzenia wirtualnego tramwaju. Symulator daje możliwość zapoznania się z takimi sytuacjami, jak śliskie tory, wtargnięcie pieszego pod pojazd czy awaria tramwaju. 

Posłuchaj

4:18
Poczuj się jak motorniczy… w Europejski Dzień bez Samochodu (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: dr Maciej Górowski (Katedra Pojazdów Szynowych i Transportu Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej).
Data emisji: 21.09.2022
Godzina emisji: 11.32

Polecane