Wojciech Gumiński – muzyczny wojownik cieszący się każdą chwilą

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Wojciech Gumiński – muzyczny wojownik cieszący się każdą chwilą
Wojciech "Gumiś" GumińskiFoto: Michał Murawski

Jest rozchwytywanym kontrabasistą, szczęśliwym mężem i ojcem, a przy tym człowiekiem, który ciągle chce się uczyć i cieszyć każdą chwilą – Wojciech "Gumiś" Gumiński był gościem tego wydania "Serdecznych dźwięków".

Wojciech "Gumiś" Gumiński to basista, kontrabasista, kompozytor i producent muzyczny. Ukończył Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Universitat der Kunste w Berlinie. Tworzy muzykę filmową, teatralną, nie są mu obce także takie gatunki, jak hip-hop, folk, pop czy rock. Sam siebie określa mianem "wojownika każdej zagranej nuty".

W artystycznym CV Gumińskiego widnieje współpraca z wieloma polskimi artystami, wśród których są m.in. Julia Pietrucha, Anna Karwan czy Leski. Jak sam przyznaje, wciąż otrzymuje kolejne propozycje zawodowe od kolegów z branży. – Mam nadzieję, że dzwonią nie tylko po kontrabasistę, ale też po Gumisia – mówił w rozmowie z Mateuszem Krautwurstem.

Zdaniem Wojtka to, jakimi jesteśmy ludźmi, wpływa na to, jak tworzymy muzykę. – To jest jak spotkanie się przy jednym stole. Jeśli ktoś tylko przytakuje, mówi: "fajnie, fajnie" i nic więcej nie chce przekazać, nie chce się sprzeciwić, nie chce zawalczyć o siebie czy o jakąś ideę, to wydaje mi się, że tych kontaktów będzie coraz mniej.

Fan własnej żony i oddany pedagog

Muzyczną ozdobą audycji były piosenki, w których nagraniu brał udział Gumiński. Znalazła się wśród nich prapremiera w postaci utworu "Na mały krok" młodej wokalistki Ady Ros. Zabrzmiał również kawałek "Lubię to", śpiewany przez Kalę, która prywatnie jest żoną Wojtka. – Jest moją bohaterką. Udaje nam się wychowywać trójkę dzieci, przy tym wszystkim Kala uczy jeszcze angielskiego. Grając na ukulele i śpiewając, przekazuje różne zagadnienia gramatyczne i nie tylko.

źródło: YouTube / KalaOfficial

Zawód muzyka Gumiński łączy z profesją nauczyciela, ucząc gry na kontrabasie w szkole podstawowej. – To jedna z najważniejszych rzeczy w moim życiu – stwierdził gość "Serdecznych dźwięków". – Ten zawód daje możliwość spojrzenia komuś w oczy, dowiedzenia się każdego dnia jakiejś informacji, która potem żyje w tobie tydzień czy dwa tygodnie.

Choć granie sprawia mu wielką frajdę, Gumiś uważa, że potrafiłby się odnaleźć też w innych zawodach. – Myślę, że gdybym tynkował ściany albo jeździł na taksówce, też byłbym takim człowiekiem, który ciągle poszukuje i cieszy się z każdej chwili.


Posłuchaj

49:50
Wojciech Gumiński – muzyczny wojownik cieszący się każdą chwilą (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Bartosz Chajdecki – "Bogowie"
 2. Ania Karwan – "The Secret Game"
 3. Ada Ros – "Na mały krok"
 4. Kala – "Lubię to"
 5. Julia Pietrucha – "Sailor"
 6. Małgorzata Kozłowska, Aleksandra Boroń & Vanessa Aleksander – "Wiejet wieter"
 7. Monika Mariotti – "Americano"
 8. Leski – "Było"
 9. Voice Band – "W niedzielę"

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 21.09.2022
Godzina emisji: 23.08

kc

Polecane